Zamknij

Szef Kancelarii Prezydenta: frankowicze nie od razu odczują zmiany

04.10.2019 11:26
Wyrok TSUE a pomoc dla frankowiczów
fot. Shutterstock/albertczyzewski (ilustracyjne)

– Wyrok, choć korzystny dla konsumentów, nie wywoła żadnych automatycznych skutków prawnych – mówi szef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mucha odniósł się do wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który rozpatrywał kwestię klauzuli indeksacyjnej przy umowach kredytowych. Zwrócił też uwagę, że tak jak dotąd, to sądy będą indywidualnie rozstrzygały każdą sprawę.

Czego dotyczy wyrok TSUE?

Chodziło o sprawę państwa Dziubaków, którzy przed laty zaciągnęli kredyt spłacany na podstawie kursu franka szwajcarskiego. Kredytobiorcy zaskarżyli w warszawskim sądzie mechanizm indeksowania stosowany przez sąd, zarzucając, że jest nieuczciwy. Skarżący twierdzili, że postanowienia zawarte w umowie były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut. Podnosili, że bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu w walucie obcej na kwotę w walucie polskiej.

Zobacz także

TSUE wydało korzystny dla kredytobiorców wyrok, w którym wskazał, że UE nie widzi nic na przeszkodzie, by takie umowy unieważnić. Dodał, że sąd nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi.
Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta zwraca uwagę, że choć wyrok jest korzystny dla konsumentów, nie wywoła żadnych automatycznych skutków prawnych.

Zobacz także

„Tak, jak dotychczas osoby uznające, że ich umowy kredytowe zawierają postanowienia abuzywne, będą musiały skierować sprawę do sądu. Sądy będą badały każdą ze spraw w sposób indywidualny” – podkreślił.

Co z prezydenckim projektem pomocy frankowiczom?

Mucha zwraca także uwagę, że werdykt TSUE nie stoi w sprzeczności z uchwaloną w lipcu tego roku z inicjatywy prezydenta ustawą o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.

Zobacz także

Przypomina, że celem prezydenckiej ustawy była zmiana mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego poszkodowanym frankowiczom.

Osoby korzystające z pomocy w spłacie kredytu mogą w taki sam sposób, jak osoby z niej niekorzystające, skierować do sądu pozew i uzyskać orzeczenie w sprawie.

- wskazał Mucha.

RadioZET.pl/PAP