Zamknij

ZBP: nie chcemy absurdalnego uprzywilejowania kredytobiorców

03.10.2019 18:10
ZBP o wyroku TSUE ws. frankowiczów
fot. Shutterstock/Syda Productions (ilustracyjne)

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie frankowiczów głos zabrali także bankowcy. Mają nadzieję, że orzeczenie nie oznacza uprzywilejowania jednej ze stron.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wierzymy, że w wyniku tych orzeczeń nie będzie dochodziło do absurdalnego uprzywilejowania osób, które i tak, sumarycznie, płacą mniej za kredyty walutowe frankowe, niż kredytobiorcy złotowi 

- oświadczył prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Oświadczenie ZBP dotyczy wyroku wydanego przez unijny trybunał. TSUE odpowiedział na pytanie warszawskiego sądu, którego przedmiotem była sprawa pary kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Bank przyznał im kredyt w złotówkach, lecz był on przeliczany na franki szwajcarskie. Do warszawskiego sądu trafiła więc skarga na mechanizm indeksowania stosowany przez bank.  

Zobacz także

TSUE stwierdził w orzeczeniu, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Zgodnie z wyrokiem, sąd krajowy nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi.

Zobacz także

Pietraszkiewicz przypomniał, że orzeczenie TSUE dotyczy wyłącznie tych umów kredytowych, wobec których stwierdzono abuzywność – klauzule niedozwolone.

Prezes ZBP zaznaczył, że orzeczenie TSUE kolejny raz potwierdza, że ocena umowy kredytowej nie może i nie powinna się odbywać w sposób automatyczny. Wyraził nadzieję, że sądy polskie, które będą rozstrzygały spory pomiędzy bankami a klientami, "będą postępowały tak, aby szukać racjonalnego rozwiązania, jednocześnie zapewniającego stabilność polskiej gospodarki i systemu finansowego".

Zobacz także

Do tej pory tylko około 2 procent kredytobiorców kredytów walutowych zdecydowało się na skierowanie sprawy do sądu.

Związek spodziewa się, iż sądy będą uwzględniały wyjątkowość sytuacji, w jakich znaleźli się klienci i w jakich znalazły się banki.

RadioZET.pl/PAP