Zamknij

Jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

03.10.2019 10:14
Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Jest decyzja, która jest korzystna dla kredytobiorców
fot. Korneeva Kristina/Shutterstock (ilustracyjne)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Według niego nieuczciwe warunki umowy kredytowej nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

TSUE wydało wyrok, w myśl którego w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Dodatkowo prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Konsument musi mieć prawo do odmowy bycia objętym ochroną przed szkodliwymi skutkami spowodowanymi unieważnieniem umowy jako całości.

Sprawą najpierw zajmował się Sąd Okręgowy w Warszawie, który rozpatrywał kwestię kredytu państwa Dziubaków. Sędzia miał wątpliwości prawne, dlatego skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W maju tego roku rzecznik generalny TSUE wydał opinię korzystną dla skarżących. Wskazał, że sąd nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi.

Zobacz także

Wskazał też, że unijne przepisy nie zezwalają na to, aby sąd krajowy uznał umowę o kredyt frankowy za nieważną, wbrew interesowi kredytobiorcy.

Zdaniem ekspertów czwartkowy wyrok może mieć istotne znaczenie dla posiadaczy kredytów we franku

Jeśli sąd w tej konkretnej sprawie uzna, że w umowie kredytowej znalazły się nieuczciwe zapisy, to kredytobiorca, a nie sąd będzie decydował o przyszłości zawartej umowy.

Zobacz także

To wola konsumenta będzie decyzja, czy powinno dojść do stwierdzenia nieważności całej umowy, bo to będzie dla niego korzystne, czy też powinno dojść do zastąpienia nieuczciwego warunku w umowie innym zapisem i utrzymania umowy w mocy.

Wyrok TSUE zostanie przekazany sądowi okręgowemu w Warszawie i będzie dla niego wiążący. W tej sprawie będzie musiał zapaść wyrok w sądzie polskim, jednak trudno sobie wyobrazić, by był on znacząco odmienny od tego, co orzeknie w czwartek TSUE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP