Zamknij

Wyprawka szkolna podczas pandemii. Ile pieniędzy wydamy?

17.08.2020 10:51
Wyprawka szkolna 2020. Ile pieniędzy wydadzą na nią Polacy?
fot. Sharomka/Shutterstock (ilustracyjne)

Wyprawka szkolna będzie kosztować w skali kraju 4 mld zł - podała "Rzeczpospolita", powołując się na dane sieci Empik. Ile rodziny zamierzają wydać średnio na przygotowania do roku szkolnego?

Wyprawka szkolna jest kompletowana przez rodziców w cieniu pandemii koronawirusa. Z powodu rządowych obostrzeń od połowy marca placówki edukacyjne były zamknięte, a większość uczniów kontynuowała naukę zdalnie przez internet.

Według "Rzeczpospolitej", która powołała się na wyniki badania sieci Empik, wydatki na tegoroczne wyprawki szkolne sięgną w skali kraju 4 mld zł. Ponadto tylko co piąty Polak zmieści się w kwocie 300 zł - czyli wysokości świadczenia Dobry start (nazywanego również 300 plus). 

Wyprawka szkolna. Ile będzie kosztować w 2020 roku?

Spadek wydatków na wyprawkę szkolną zaplanowało tylko 13 proc. badanych. - 59 procent rodziców deklaruje, że w tym roku na wyprawkę szkolną wyda więcej niż rok temu – podkreśliła Monika Marianowicz, rzeczniczka Empiku, cytowana przez "Rz".

Zobacz także

Z kolei 54 proc. badanych przyznaje, że zamierza połączyć zakupy w sklepach stacjonarnych i w sieci. Tylko dla 22 proc. granicą budżetu na wyprawkę jest 300 zł na dziecko, jakie wypłaca państwo. 8 proc. chce wydać nawet ponad 1 tys. zł na dziecko.

"Co trzeci chce się zmieścić w budżecie 300–500 zł na dziecko. Zatem biorąc pod uwagę, iż jest 4,6 mln uczniów, idzie o duże pieniądze" - napisała "Rzeczpospolita".

Zobacz także

Wyprawkę szkolną klienci kompletują również przez internet. - Sporym zainteresowaniem kupujących w sieci wciąż cieszą się urządzenia, które ułatwiają pracę i zdalną naukę - podkreślił Tomasz Jankowski, rzecznik porównywarki Ceneo.pl, w rozmowie z "Rz".

Nadal nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać nowy rok szkolny podczas pandemii koronawirusa. Rząd i Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje, żeby wszystkie placówki stacjonarne zostały otwarte dla uczniów. Dyrektorzy szkół otrzymali rekomendacje z Sanepidu. Mimo to otwarcie wszystkich szkół stoi pod znakiem zapytania, także z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita