Zamknij

300 plus. Władze Bydgoszczy wstrzymały wypłatę wyprawki szkolnej

11.09.2019 10:46
Wyprawka szkolna 2019.  Władze Bydgoszczy wstrzymały wypłatę 300 plus. Dobry start
fot. Krzysztof Kapica/Polska Press/East News (ilustracyjne)

Władze Bydgoszczy poinformowały, że nie mają środków na wypłatę świadczeń 300 plus. Magistrat czeka na kolejną transzę dotacji na ten cel. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dobry start, czyli świadczenie rządowe na wyprawkę szkolną, w wysokości 300 złotych jest wypłacane jednorazowo na każde dziecko. 

Okazuje się, że nie we wszystkich samorządach świadczenia regularnie trafiają do rodziców, którzy o nie wnioskowali.

Zobacz także

Nie ma pieniędzy na 300 plus?

Jak podało radio TokFM, władze Bydgoszczy wstrzymały wypłatę pieniędzy z programu 300 plus. Od lipca tego roku, kiedy rozpoczęła się kolejna transza składania wniosków o świadczenia, magistrat wydał 4,5 mln zł na wyprawki dla 15 tys. uczniów bydgoskich szkół. 

– Z uwagi na to, że nie dostaliśmy kolejnej transzy środków od wojewody, nie mamy możliwości realizacji wypłat. Dotyczy to około 3 mln złotych dla 10 tysięcy dzieci – mówi Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszcz.

Samorządy mają czas do końca września, aby wypłacić świadczenia z wniosków złożonych w czasie wakacji. Jeśli rodzice wyślą dokumenty we wrześniu, październiku czy listopadzie, to na wypłatę pieniędzy czeka się dwa miesiące.

Do sprawy odniósł się Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. W odpowiedzi na informację Urzędu Miasta o wypłatach świadczenia odpowiedział na Twitterze, że pieniądze są na bieżąco przekazywane samorządom. 

"Kolejne środki dla Bydgoszczy zostały wypłacone 9 września ponad 2,5 mln złotych i 10 września ponad 570 tys. złotych" - czytamy w odpowiedzi urzędu wojewódzkiego.

Zobacz także

Dobry start – zasady

To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życiaDzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Zobacz także

Wniosek o świadczenie dobry start – podobnie jak wniosek o świadczenie wychowawcze z Programu Rodzina 500 plus ~ można składać online od 1 lipca przez stronę empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Zobacz także

RadioZET.pl/TokFM