Zamknij

Prawie 1000 zł na nowe podręczniki szkolne. Paragon robi furorę w sieci

08.09.2019 15:26
Wyprawka szkolna 2019. Nowe podręczniki do liceum kosztują nawet ponad 900 złotych
fot. Wykop.pl/Krzysztof Kapica/Polska Press/East News

Prawie tysiąc złotych - tyle za podręczniki szkolne do liceum zapłaciła internautka. Zdjęcie paragonu z jednej z księgarni w Lubaniu (woj. dolnośląskie) jest szeroko komentowane w sieci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia paragonu z księgarni w Lubaniu, na którym poza jedną okładką na zeszyt znajdują się same podręczniki do pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego.

Książka do nauki języka niemieckiego - 54 złote, podręcznik do historii - 48 złotych, zbiór zadań z chemii - 44 złotych, a podręcznik do religii - 24 złote.

W sumie internautka zapłaciła aż 954 złote. Zdjęcie paragonu podała dalej na Facebooku psycholog rozwojowa Dorota Zawadzka. Pod jej postem pojawiły się setki komentarzy rodziców, którzy potwierdzili bardzo drogie podręczniki szkolne. 

Zobacz także

"Mój syn w tym roku poszedł do LO i koszt jego książek plus ćwiczenia wyszedł w podobnej kwocie. Nie mogę zrozumieć dlaczego tak rzadko można odkupić książki od starszych roczników" - napisała pani Agnieszka.

"U mnie bez językowych i geografii wyszło prawie 700 złotych (w jednej z tańszych księgarni internetowych). Językowe do angielskiego i niemieckiego to około 160-200 zł. To koszt wyjdzie podobny, jak na paragonie. Ciężko o używane, bo nowa podstawa programowa (1 LO po podstawówce)" - dodała pani Anna.

Zobacz także

"6 lat temu koszt był podobny, siostra szła do ogólniaka i też gdzieś tyle wyszło za książki. Niestety książki do średniej szkoły zawsze były drogie. Pozostaje opcja zamówienia przez neta, wychodzi trochę taniej" - wskazała pani Magdalena.

Jak podawał "Dziennik Gazeta Prawna", ceny nowych podręczników do 4-klasowego liceum to dla rodziców nawet wydatek o 20 proc. większy, niż przed rokiem. Średnio za komplet podręczników do pierwszej klasy szkoły średniej trzeba w tym roku zapłacić około 700 złotych - o 100 zł mniej. 

Z kolei według raportu filmy Deloitte, na tegoroczną wyprawkę szkolną ucznia rodzice średnio wydadzą nawet 1718 złotych. To oznacza, że nawet połączone rządowe świadczenia 500 plus i Dobry start (w wysokości 300 zł) nie wystarczą na pokrycie tych kosztów. 

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/Dziennik Gazeta Prawna