Oceń
Polacy bardziej uważają na siebie. Przynajmniej w pracy, gdzie liczba wypadków systematycznie spada – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
GUS w pierwszym półroczu 2019 roku odnotował ponad 34 tysiące zgłoszeń o wypadkach przy pracy. Choć liczba robi wrażenie, to o 7 procent przypadków mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku.
Zdarzały się też wypadki śmiertelne, stanowiły one 0,2 procent wszystkich poszkodowanych. To wynik porównywalny do ubiegłego roku. Zmniejszyła się natomiast liczba osób, które w wyniku takiego wypadku doznały poważnego uszczerbku na zdrowiu. Takich przypadków jest o 26 procent mniej.
Wypadki przy pracy najczęściej odnotowywano w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i śląskim. Na Mazowszu i na Podkarpaciu pracuje się najspokojniej – wynika ze statystyk.
Nie jest zaskoczeniem, że najwyższy wskaźnik wypadkowości występuje w branży górniczej. Tuż za nią jest sekcja dostawy wody i gospodarowania ściekami. Dosyć często wypadki zdarzają się także wśród pracowników opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Najniższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w branżach naukowych i technicznych.
Przyczyn najczęstszych wypadków nie upatruje się w złym stanie technicznym danej maszyny czy w niewłaściwej organizacji pracy. W większości przypadków winę ponosi pracownik, gdyż wypadek zwykle wynika z jego niewłaściwego zachowania.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
