Zamknij

Duda i Trzaskowski w II turze wyborów. Jaki mają plan na gospodarkę?

28.06.2020 21:08
Duda - Trzaskowski. Programy gospodarcze
fot. PAP/Paweł Supernak

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich wskazują, że w drugiej turze zmierzą się ze sobą ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości i Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Jaki plan na gospodarkę mają kandydaci na fotel prezydenta? 

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.
Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda pokonali 9 kontrkandydatów i 12 lipca zmierzą się ze sobą w II turze wyborów prezydenckich. Jak może wyglądać gospodarka przez kolejne 5 lat? Oto dwa scenariusze.

Jaki plan na gospodarkę ma Andrzej Duda?

Ostatnia kadencja Andrzeja Dudy minęła pod znakiem programów socjalnych. Chodzi o 500 plus, 300 plus, najnowszy bon turystyczny czy trzynastki dla emerytów. Transfery socjalne to już stały element polityki Prawa i Sprawiedliwości, który 5 lat temu pozwolił Andrzejowi Dudzie zdobyć przychylność wyborców. Duda deklaruje, że po ewentualnej wygranej będzie kontynuował realizację programów socjalnych.

Zobacz także

Duda  w swoim programie zaznaczył, że „prawdziwy dobrobyt ekonomiczny osiąga się przez właściwą politykę społeczną podziału dochodu”, czym uzasadnia wprowadzenie programów socjalnych.

Zobacz także

Nie jest zaskoczeniem, że Andrzej Duda jest za interwencjonizmem państwowym. W jego programie czytamy o tym, że „kapitał ma narodowość”, a także o tym, że „niewidzialna ręka rynku” to „bajka”. Prezydent zapowiedział tworzenie polskich, państwowych koncernów, które zapewnią Polakom miejsca pracy. Duda ma też plan na ratowanie służby zdrowia. Proponuje dodatkowe 3 mld złotych na Fundusz Medyczny, który będzie finansował onkologię i leczenie chorób rzadkich.

Polityk PiS zadeklarował również walkę o środowisko. W programie czytamy o potrzebie zwalczania smogu i wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Zobacz także

„Do 2029 r. przeznaczymy 103 mld zł dofinansowania, które zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki. Dalszego rozwoju wymaga system gospodarowania odpadami, który, ze względu na regulacje zewnętrzne, odbija się negatywnie w rachunkach Polaków – w tym zakresie potrzeba mądrej polityki uwzględniającej również odpowiedzialność producentów za wytworzone produkty. Polska powinna być zielonymi płucami Europy” – czytamy w programie Andrzeja Dudy.

Rafał Trzaskowski – program gospodarczy

Kandydat KO zamierza skupić się na inwestycjach skierowanych do małych miast, zamiast na planach tj. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, co otwarcie krytykuje. Polityk popiera utworzenie specjalnego funduszu skierowanego do małych miejscowości i miast, którego celem będzie rozpędzenie gospodarki i impuls do powstania nowych miejsc pracy, blisko ludzi. Miasta powiatowe mają otrzymać co najmniej 30 mln zł.

Zobacz także

Kolejny fundusz ma być skierowany do każdej polskiej rodziny. Będzie można uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych. Finansowanie z funduszu będzie rozłożone na 10 lat. Fundusz nie tylko pomoże osiągnąć strategiczne cele polityki klimatycznej, ale także pobudzi koniunkturę rynkową.

Polityk poparł wizję podatku estońskiego, którego wprowadzenie już zaproponowała partia rządząca. "Podatek od dochodów od osób prawnych powinien być płacony dopiero w momencie wypłaty dywidendy i zostawać w firmie, gdy dochód jest reinwestowany. Dodatkowo zaproponuję przyspieszoną amortyzację na czas odbudowy gospodarki po COVID-19" - zapisał w programie Trzaskowski.

Zobacz także

Trzaskowski proponuje objęcie wszystkich pracowników – bez względu na formę umowy – adekwatną ochroną socjalną, szczególnie w przypadku ryzyka utraty pracy. "Oznacza to szybsze i prostsze procedury dostępu do świadczeń i programów aktywizujących oraz programów dla bezrobotnych, a także podniesienie wysokości zasiłków" - wyjaśniono.

Prezydent Warszawy opowiada się również za przywróceniem programu mieszkanie dla młodych (MDM), który pierwotnie wprowadziła koalicja PO-PSL. Trzaskowski zapowiada utrzymanie 500 plus. "Będę wspierał rząd w negocjacjach dobrego dla Polski budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027" - zapisał kandydat KO.

Polityk popiera wprowadzenie zielonego ładu do energetyki oraz pakiet pomocowy dla regionów związanych z węglem.

RadioZET.pl