Zamknij

Oferty pracy tylko z jawnym wynagrodzeniem. Jest projekt ustawy

17.12.2019 11:04
Wynagrodzenie podawane w ogłoszeniach o pracę. Jest projekt ustawy
fot. Shutterstock/Wg Stokkete (ilustracyjne)

Sejm ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy. Chodzi o zobowiązanie pracodawców do ujawnienia wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Za publikowanie ofert pracy bez wskazanego poziomu wynagrodzenia firmie ma grozić grzywna – informuje portal Money.pl. Dzięki tym zmianom rekrutacje mają być szybsze i tańsze.

Obowiązek nałożony na pracodawcę to oszczędność czasu zarówno dla firm, jak i dla potencjalnych ich pracowników. Często pytanie „ile chciałby Pan/ chciałaby Pani zarabiać” pada dopiero w ostatnich etapach rekrutacji. Często także finalnie okazuje się, że oczekiwania potencjalnego pracownika są dla zatrudniającej firmy zbyt wygórowane, co powoduje konieczność dalszych poszukiwań.

Zobacz także

Pracownicy w rozmowie z portalem zwracają uwagę na jeszcze jedną zaletę proponowanego rozwiązania. Dzięki odgórnie ustalonej stawce kandydaci unikną kłopotliwych pytań o zarobki. „I nigdy nie wiadomo, ile powiedzieć. Powiem za dużo, to mnie nie wezmą. Ale z drugiej strony, jak powiem za mało, to firma się zgodzi, a ja będę miał niedosyt, że mogłem zażądać więcej” – stwierdza rozmówca Money.pl

Zobacz także

Portal zwraca uwagę, że obowiązek ujawniania wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę to nie nowy pomysł. Sejm minionej kadencji dyskutował na ten temat w marcu. Jak wówczas wspomniał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, resort jest pozytywnie nastawiony do projektu.

Istnieje więc szansa, że skoro Szwed nadal jest wiceministrem, to pod wodzą nowej szefowej Marleny Maląg stanowisko resortu się nie zmieniło.

Od jednej osoby, z którą konsultowałem ten projekt, usłyszałem, że została nawet zapytana wprost: Za ile najmniej byłaby pani w stanie pracować? To jest niewiarygodne, ale tak często wyglądają realia rozmów rekrutacyjnych 

- tak uzasadnił projekt inicjator Witold Zembaczyński z klubu PO-KO.

Jak dodał, to obok pytania o plany związane z założeniem rodziny drugi grzech, jaki może popełnić pracodawca. Poseł proponuje przepisy, zgodnie z którymi w każdym ogłoszeniu o pracę pracodawca będzie musiał zamieścić informację o wynagrodzeniu. Jeśli zrobi to w późniejszym terminie, lub zlekceważy ten obowiązek – czeka go kara grzywny. Autorzy chcą również, by w przypadku zamieszczenia widełek wynagrodzenia pracodawca musiał również dodać, że kwota ta podlega negocjacji.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl