Zamknij

Średnia krajowa pobiła rekord. Dlaczego statystyki kłamią?

21.01.2022 11:39
Wynagrodzenia. Średnia krajowa na rekordowym poziomie
fot. Marek BAZAK/East News

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce? O ile dokładnie wzrosło? Czy ten pomiar jest miarodajny? Sprawdzamy, ile przeciętnie zarabiali Polacy w grudniu 2021 roku.

Średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło w grudniu 2021 roku rekordową wysokość. W ostatnim miesiącu roku wzrosło aż o 11,2 proc., co daje kwotę 6644,39 zł brutto. Z danych GUS wynika, że przeciętny Polak dostaje na rękę średnio 4,7 tys. zł. Jednak wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną także ceny. Co kupimy za minimalną pensję?

Polepszyła się także sytuacja finansowa pracowników premiera. Koniec z limitami dodatków do pensji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier zniósł ograniczenia, dzięki czemu jego pracownicy nie mają już nad sobą górnej granicy wynagrodzenia. 

Wynagrodzenia. Wzrost średniej krajowej w grudniu 2021 roku

Przypomnijmy, że w listopadzie 2021 roku średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 9 osób, po raz pierwszy w historii osiągnęła poziom przekraczający 6 tysięcy zł brutto. W grudniu ta kwota jeszcze wzrosła.

Nie można jednak zapominać o inflacji. W przypadku, gdy odnotowujemy wzrost płac w wysokości 11,2 proc., a inflacja (tak jak w grudniu 2021) wynosi 8,6 proc. to realnie pensje wzrosły co najwyżej o 2,6 proc. Zdaniem ekonomistów ING może się to łączyć z presją płacową: "w obliczu odbudowy koniunktury, wzrostu popytu na pracę i niskiego bezrobocia, w wielu branżach raportowane są braki pracowników. W połączeniu z wysoką inflacją generuje to presję na wzrost płac”.

Dane podawane przez GUS jako średnia płaca nie dają jednak pełnego obrazu rzeczywistości. Z obliczeń wyłączonych jest bowiem około 40 procent zatrudnionych: znajdujących się na urlopach macierzyńskich, pracujących w przedsiębiorstwach mających mniej niż 10 zatrudnionych osób (gdzie zarobki są z reguły niskie), osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą, pracownicy zatrudnieni na umowach zleceniach i umowach o dzieło oraz pracownicy administracji publicznej i sektora obrony. Rzeczywista średnia płaca jest więc w Polsce znacznie niższa, niż podawana przez GUS i to jest powodem tak dużego rozdźwięku między wypłatami otrzymywanymi przez pracujących a oficjalną wysokością średniego wynagrodzenia.

RadioZET.pl