Zamknij

Wynagrodzenia w górę. Kto zarobi więcej?

17.09.2021 15:15
Wynagrodzenia w górę. Kto zarobi więcej
fot. Marek BAZAK/East News

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrost wynagrodzeń przyspieszył z 8,7 proc. do 9,5 proc.w ujęciu rocznym. To wyniki powyżej rynkowych prognoz. Sprawdzamy, w których sektorach pensje idą w górę.

Wynagrodzenia wzrosły w sierpniu 2021 roku w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Bieżące poziomy dalej przekraczają dynamiki sprzed kryzysu. Negatywnie zaskoczyły informacje o zatrudnieniu - napisali w komentarzu do piątkowych(17 września 2021) danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Równocześnie na politycznej arenie trwa spór o wynagrodzenia urzędników. Poseł Lewicy Adrian Zandberg uważa, że pracownicy budżetówki są ofiarami "ideologii taniego państwa", a zasługują na godne płace. Z kolei minister w KPRM Michał Wójcik podkreśla, że pretensje należy kierować do byłego premiera Donalda Tuska, bo rząd PiS daje podwyżki.

Wynagrodzenia w górę. Kto zarobi więcej?

Lipcowe dane GUS wskazują, że najszybciej rosną pensje w sektorze turystycznym, gastronomii oraz pozostałych usługach (np. usługi fryzjerskie i salonów piękności), czyli w branżach najciężej doświadczonych przez pandemię.

Równocześnie słabnąca koniunktura w sektorze budowlanym oraz wśród firm obsługujących rynek nieruchomości zaczyna przekładać się na niższe tempo wzrostu płac w tych branżach na tle innych gałęzi gospodarki. Dynamika wynagrodzeń spowolni do 7 proc. na początku 2022 roku.

Decyzja rządu o podwyżce płacy minimalnej do 3010 złotych powinna mieć niewielkie przełożenie na wzrost średniego wynagrodzenia – skala zmian jest podobna do 2021 roku. Przy bieżących tendencjach relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia w 2022 roku pozostanie zbliżona do obecnych poziomów (53 proc.).

Polski Instytut Ekonomiczny

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślili, że dynamika zatrudnienia obniżyła się w sierpniu z 1,8 proc. do 0,9 proc. rok do roku, czyli poniżej rynkowych prognoz o 1,1 proc.
Systematycznie rośnie liczba miejsc pracy w branżach usługowych. Równocześnie spada liczba pracujących w przemyśle, transporcie oraz budownictwie. Zdaniem analityków taki wynik jest równoznaczny z likwidacją 10 tys. etatów względem lipca – to efekt wygasania tarcz ochronnych.

RadioZET.pl/PAP