Zamknij

Wynagrodzenia w firmach wzrosły

Olga Papiernik
17.01.2018 14:40
Wynagrodzenia w firmach wzrosły
fot. Piotr Kamionka/East News

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2017 r. wzrosło o 7,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,6 r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 7,9% i wyniosło 4 973,73 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,2% i wyniosło 6 064,8 osób, podano w komunikacie.

W całym 2017 r. wynagrodzenie w sektorze wzrosło o 5,9% r/r, a zatrudnienie - o 4,5%.

Czternastu ankietowanych analityków spodziewa się, że wzrost zatrudnienia sięgnął 4,5-4,6% r/r, przy średniej w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 4,52% r/r w grudniu (wobec wzrostu o 4,5% r/r w listopadzie 2017 r.)..

Według nich, wynagrodzenia w tym sektorze w grudniu zwiększyły się o 5,8-8,5% r/r, przy średniej na poziomie 7,12% r/r (wobec 6,5% wzrostu w listopadzie).

Nastąpi dalsze przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń w 2018 r. wg analityków

Grudniowe dane z rynku pracy okazały się nieco wyższe od oczekiwań analityków w przypadku dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia. Ekonomiści zwracają uwagę, że w 2018 roku dynamika zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyhamuje, z uwagi na ograniczającą się podaż pracy. Natomiast nastąpi dalsze przyspieszenie w zakresie wzrostu wynagrodzeń.

Średni wzrost płac w 2017 był najwyższy od 2008 roku, zaś zatrudnienie w 2017 wzrosło o ok. 266 tys., co jest najwyższym wynikiem w historii dostępnych danych.

Niektórzy ekonomiści skłaniają się ku stwierdzeniu, że w warunkach nasilającej się presji płacowej i możliwej presji inflacyjnej, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na podwyżkę kosztu pieniądza o 25 pb pod koniec 2018 roku. Część analityków uważa, że tylko większe szoki występujące w gospodarce, łącznie ze wzrostem inflacji bazowej w dalszej części roku mógłby wpłynąć na obecne nastawienie RPP.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków: 

"Dopiero przyspieszenie wzrostu płac bliżej dwucyfrowego poziomu, wraz z powrotem inflacji do trendu wzrostowego od marca, mogą postawić pod znakiem zapytania wyraźnie gołębie nastawienie RPP" - analitycy PKO BP. 

Jednak biorąc pod uwagę warunki rynkowe należy się spodziewać, że dynamika wzrostu płac w kolejnych miesiącach będzie szybsza niż w przypadku najniższych wynagrodzeń i należy się spodziewać, że średnio będzie wynosić 6-7% - dyrektor zespołu analiz w Work Service Andrzej Kubisiak.

- Przy, z jednej strony, wciąż bardzo korzystnej sytuacji na krajowym rynku pracy w 2018 r., a z drugiej strony - wyraźnie wyższej bazie odniesienia z uwagi na solidne przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w trakcie 2017 r., oczekujemy, że w 2018 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw będą rosły w tempie ok. 7,0% r/r.  - ekonomistka Banku BOŚ Aleksandra Świątkowska.

- Po raz pierwszy w historii średnie wynagrodzenie zbliżyło się tak blisko do granicy 5000 zł brutto. Przełamanie tej bariery, w kolejnych miesiącach nie będzie jednak łatwe, bo grudniowe wskazania obejmują również dodatki, czy premie związane z zakończeniem roku. Jednak należy pamiętać, że przełom roku to także czas, gdy firmy cyklicznie przyznają podwyżki dla pracowników wewnętrznych. Ich skala będzie zależna od branży, ale już od 1 stycznia obowiązują nowe stawki minimalne, przewidujące wzrost wynagrodzeń o 5%. Jednak biorąc pod uwagę warunki rynkowe należy się spodziewać, że dynamika wzrostu płac w kolejnych miesiącach będzie szybsza niż w przypadku najniższych wynagrodzeń i należy się spodziewać, że średnio będzie wynosić 6-7% - dyrektor zespołu analiz w Work Service Andrzej Kubisiak.

ISBnews/OP