Zamknij

Pracownicy sami podwyższają swoje pensje. Nowy trend w firmach

15.09.2019 18:34
Wynagrodzenia 2019. Pracownicy sami podwyższają swoje pensje. Nowy trend w firmach
fot. Milosz_G/Shutterstock (ilustracyjne)

Niektóre brytyjskie firmy pozwalają pracownikom na samodzielne podwyżki. BBC News podkreśliło, że to domena głównie przedsiębiorstw z branży technologicznej i do tego niektóre osoby nawet sobie obniżają pensję.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podało BBC News, wyznaczanie sobie wysokości pensji przez samych pracowników to nowość w brytyjskich firmach. 

Pionierskie rozwiązanie testuje GrantTree - firma pomagająca biznesmenom ze Zjednoczonego Królestwa otrzymać dofinansowanie ze środków publicznych. Cały 45-osobowy zespół sam przyznaje sobie wysokość wynagrodzenia i może to zrobić w dowolnym momencie.

Zobacz także

Przyznała sama sobie 7 tys. funtów więcej

Jedną z nich jest 25-letnia Cecilia Manduca.

- Wiele czasu spędziłam na rozmowach ze współpracownikami. Zdawałam sobie sprawę, że moja rola się zmieniła i robiłam dużo więcej niż zakładały cele. Wiedziałam, że zasługuję na podwyżkę, ale mimo to miałam sporo obaw. Trochę w siebie wątpiłam, a z drugiej strony nie chciałam wyjść na zachłanną osobę, która nie docenia tego, co ma - wskazała Manduca w rozmowie z BBC News.

Ostatnio przyznała sobie 7 tys. funtów (w przeliczeniu ponad 34 tys. zł) podwyżki. Dzięki temu obecnie rocznie zarabia 37 tys. funtów (ponad 180 tys. zł).

Jak Cecilia umotywowała swoją podwyżkę? - Gdy rozmawiałam z kolegami i koleżankami z pracy i prosiłam o radę, mówili, że zasługuję na podwyżkę i jestem jej warta - wyjaśniła.

Okazuje się, że nie wszyscy decydują się tylko na podwyżki. 25-latka przekazała, że jej dwóch kolegów z firmy obniżyło sobie pensje, kiedy zmienił się ich zakres obowiązków. 

Firmy więcej wydają na pensje

BBC News tłumaczył, że firmy decydujące się na oddanie sprawy podwyżek samym pracownikom, przeznacza na to ograniczony budżet i wyznaczając górny limit pensji na dane stanowisko.

Zobacz także

- To nie chodzi o to, że ludzie są chciwi. Czasem po prostu nie są świadomi sytuacji na rynku. Jedna z pracowniczek o krótkim stażu, chciała 50-procentowej podwyżki. I znacznie przekraczało to wartość tego stanowiska. To była jej decyzja, ale powiedziałem jej: możesz przyznać sobie tę podwyżkę, ale jeśli okaże się to nieuzasadnionym wydatkiem dla firmy z punktu ekonomicznego, to skończy się to tylko w jeden sposób - wskazał Charles Towers-Clark, właściciel firmy IT Pod Group, cytowany przez BBC News.

W jego przedsiębiorstwie pracownicy sami od dwóch lat decydują o wysokości swojej pensji. Efekt? Budżet na wynagrodzenia wzrósł o 10 procent, ale za to udało się zatrzymać wykwalifikowaną kadrę. 

BBC News pokreśliło, że nowy trend płacowy jest obecny głównie w branży technologicznej

- Bardzo ważne jest, by pracownicy znali i rozumieli założenia budżetu i wiedzieli, jak dużo może zostać przeznaczone z niego na wynagrodzenia - wskazał Tom Hardman, dyrektor operacyjny firmy Smarkets. Jego 120 pracowników ustala sobie pensje.

Możliwe, że wynagrodzenia będą sobie przyznawać w niedalekiej przyszłości pracownicy również w innych branżach.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC News/TVN24BiS.pl