Zamknij

Wymóg szczepień w firmach. „To pozytywnie pobudzi rynek pracy”

14.09.2021 15:33
Wymóg szczepień w firmach. „To pozytywnie pobudzi rynek pracy”
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER/EastNews

Jak obowiązek szczepień w zakładach pracy wpłynie na sektor zatrudnienia? Czy rynek pracy odczuje duże zmiany? Sprawdzamy, co prognozują ekonomiści na podstawie sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

Rynek pracy w USA ma zostać wzmocniony dzięki wymogowi szczepień. Ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs ocenili, że w średnim okresie pozytywnie wpłynie to na sektor zatrudnienia.

Ekonomiści powiedzieli, że wyższe wskaźniki zaszczepień ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa. Nowe wymogi dotyczyłyby ok. 25 mln niezaszczepionych pracowników, co w praktyce przełożyłoby się na zaszczepienie ok. 12 mln ludzi (3,6 proc. całości społeczeństwa USA) do końca marca 2022 roku. Ma to spowodować, że "82 proc. całej populacji Stanów Zjednoczonych (i 90 proc. dorosłych) zostanie zaszczepionych przynajmniej jedną dawką do połowy 2022 r.".

Wymóg szczepień w firmach. „To pozytywnie pobudzi rynek pracy”

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wymóg szczepień. W ocenie ekonomistów Goldman Sachs (GS), jeśli zostanie wprowadzony w życie, znacznie przyczyni się do wzrostu odsetka osób zaszczepionych i wpłynie na rynek pracy.

W opinii ekspertów niechęć części społeczeństwa do szczepień wywoła też efekt odczuwalny na rynku pracy. Według danych GS, 7 mln pracowników deklaruje, że "na pewno nie podda się szczepieniu". Doprowadzi to "do ruchów na rynku pracy, np. z większych firm do mniejszych, które nie będą objęte obowiązkowym szczepieniem".

Zdaniem banku w krótkim okresie rynek pracy może odczuwać negatywne skutki nakazu. "Z kolei w średnim okresie, wymóg szczepień powinien pozytywnie pobudzić rynek pracy, ponieważ wyższe wskaźniki zaszczepień ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa oraz zwiększą aktywność 3 mln osób, które obecnie nie pracują z obawy przed COVID-19" - oceniono.

RadioZET.pl/PAP/Magdalena Jarco