Zamknij

Wyłączenie UE z ceł USA na stal i aluminium na razie do 1 maja

Olga Papiernik
23.03.2018 10:55
Donald Trump
fot. East News

Wyłączenie krajów Unii Europejskiej z amerykańskich ceł ochronnych na stal i aluminium wygaśnie 1 maja, ale prowadzone będą dalsze rozmowy - informuje w piątek portal Politico, powołując się na proklamację wydaną przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zobacz także

Oprócz UE, Stany Zjednoczone wyłączyły w czwartek z tych ceł, które zaczynają obowiązywać w piątek, Australię, Argentynę, Koreę Południową i Brazylię. Pierwotnie Trump mówił, że wyłączona będzie tylko Kanada i Meksyk, ale - jak pisze Politico - dawał do zrozumienia, że możliwe to będzie także w przypadku innych sojuszników.

Portal odnotowuje, że jak ujawniła w czwartek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem - administracja Trumpa powiązała wyłączenie UE z ceł ochronnych z rozpoczęciem rozmów na temat czynników drażniących w handlu.

Malmstroem i amerykański minister handlu Wilbur Ross zapowiedzieli w środę niezwłoczne rozpoczęcie dyskusji o kwestiach handlowych stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania.

Politico zwraca uwagę, że w swym oświadczeniu Trump podkreślił wspólne zaangażowanie UE i USA w rozwiązywanie problemu globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych stali i aluminium.

Według źródeł unijnych przywódcy państw UE czekają na formalną decyzję Trumpa w sprawie wyłączenia Unii z amerykańskich ceł na stal i aluminium i dopiero wtedy przedstawią swoje wnioski w tej kwestii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/OP