Zamknij

Uważaj kupując łóżeczka, kołyski, nosidełka czy kojce dla dzieci. UOKiK wykrył wiele nieprawidłowości

Olga Papiernik
06.07.2018 11:42
łóżeczko dla dziecka
fot. Bastien Jaillot on Unsplash

Nieprawidłowości w ok. 35 proc. łóżeczek, kołysek, kojców i nosidełek dla małych dzieci wykryli inspektorzy Inspekcji Handlowej, którzy przeprowadzili kontrolę na zlecenie UOKiK. Zwracali uwagę na bezpieczeństwo i oznakowanie; skontrolowali 343 partie produktów.

"Inspektorzy wzięli pod lupę różnego rodzaju łóżka dziecięce, kołyski, kojce i nosidełka. Sprawdzili 343 partie produktów. Wśród skontrolowanych 83 przedsiębiorców przeważały sklepy, ale inspektorzy odwiedzili też hurtownie, producentów, pierwszych dystrybutorów i importera" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontrola odbyła się w IV kwartale 2017 r. we wszystkich województwach.

Jakie błędy wykryto?

Jak dodano, Inspekcja Handlowa zakwestionowała w efekcie 118 partii produktów, czyli 34,4 proc. skontrolowanych. Przykładowe nieprawidłowości to: brak oparcia dla główki dziecka w nosidełkach, zbyt duże odstępy między listwami na dnie łóżka, w przypadku nosidełek brak informacji o dopuszczalnej wadze lub wieku dziecka, czy brak instrukcji, ostrzeżeń lub danych producenta.

UOKiK podał, że większość nieprawidłowości polegających na złym oznakowaniu przedsiębiorcy usunęli już w trakcie kontroli.

"W sześciu przypadkach UOKiK wszczął postępowania administracyjne. Do tej pory zakończyło się jedno z nich - zgodnie z decyzją UOKiK producent łóżeczek musi je wycofać z rynku.

Co sprawdzać kupując łóżeczko, kołyskę, kojec lub nosidełko?

Urząd przypomina, że podczas kupna łóżeczka, kołyski, kojca lub nosidełka, należy sprawdzić m.in. czy:

- nie ma ostrych krawędzi lub narożników, zadziorów, wystających gwoździ itp.,

- nie ma otwartych końców rur,

- nie ma małych elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i połknąć,

- układ kołysania ma mechanizm blokujący i może być poruszany wyłącznie przez bezpośrednie popychanie, a nie napędzany silnikiem elektrycznym,

- przestawienie dna łóżeczka lub kojca z położenia wyższego na niższe jest możliwe tylko przy użyciu narzędzi,

- nosidełko przeznaczone dla dzieci w wieku do 4 miesięcy ma podparcie dla główki.

PAP/Aneta Oksiuta/OP