Zamknij

Wydobycie i sprzedaż węgla najwyższe od ponad pół roku

Olga Papiernik
11.12.2017 15:39
Wydobycie i sprzedaż węgla najwyższe od ponad pół roku
fot. East News

W październiku br. polska produkcja i sprzedaż węgla kamiennego wyniosły około 5,9 mln ton - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). To najwyższe miesięczne wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w polskich kopalniach od marca tego roku, jednak mniej niż w październiku 2016 r.

Najwyższą w tym roku miesięczną produkcję i sprzedaż węgla zanotowano w marcu, kiedy kopalnie wydobyły niespełna 6 mln ton tego surowca, a sprzedały nieco powyżej 6 mln ton. W kolejnych miesiącach wydobycie kształtowało się na poziomie 5,2-5,6 mln ton miesięcznie, a sprzedaż ok. 5,1-5,6 mln ton. Historyczne minimum miesięcznej wielkości wydobycia - 5 mln 132,4 tys. ton - zanotowano w lipcu. Od sierpnia następował stopniowy wzrost wielkości produkcji węgla.

Z opublikowanych w poniedziałek danych katowickiego oddziału ARP wynika, że wskaźniki osiągnięte w październiku są wyższe od wrześniowych - kopalnie wydobyły ponad 5 mln 953,3 tys. ton węgla (wobec 5 mln 632,7 tys. ton we wrześniu), a sprzedały 5 mln 879,8 tys. ton (wobec sprzedaży 5 mln 400,3 tys. ton we wrześniu).

Październikowe wielkości wydobycia i sprzedaży węgla, choć wyższe od osiągniętych we wrześniu i najwyższe - obok osiągniętych w marcu - w tym roku, są mniejsze od ubiegłorocznych - w październiku 2016 r. krajowa produkcja węgla wyniosła niespełna 6,3 mln ton, a sprzedaż przekroczyła 6,5 mln ton.

W prowadzonym przez katowicki oddział ARP portalu Polski Rynek Węgla dostępne są dane dotyczące miesięcznego wydobycia i sprzedaży węgla od 2007 r. Wynika z nich, że miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla w Polsce nigdy nie spadły dotąd poniżej 5 mln ton. W styczniu 2007 r. kopalnie wydobywały i sprzedawały powyżej 8 mln ton węgla miesięcznie. W przeszłości wielkości te były jeszcze wyższe.

Według danych ARP, tegoroczny październik przyniósł wzrost cen węgla energetycznego zarówno dla energetyki, jak i ciepłownictwa. Indeks cen węgla dostarczanego do energetyki był o 1,25 proc. wyższy niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła prawie o 7 proc.

W październiku wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 208,75 zł za tonę, co oznacza ponad 1-procentowy wzrost wobec cen węgla z września, kiedy wartość indeksu wyniosła 206,17 zł za tonę. W porównaniu z ceną z zeszłego roku wartość tony wzorcowego węgla do wytwarzania energii elektrycznej w kraju jest obecnie wyższa aż o 10,04 proc., czyli 19,04 zł za tonę.

W segmencie ciepłowniczym, wartość indeksu dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych zwiększyła się w październiku, w odniesieniu do września, prawie o 7 proc., do 253,53 za tonę, wobec 237,66 zł za tonę we wrześniu. Październikowa cena węgla dla ciepłownictwa była aż o 25 proc. wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem.

Według przedstawionych w poniedziałek danych ARP, stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach wszystkich polskich producentów tego surowca w końcu października wynosił ponad 2,2 ton i był nieznacznie wyższy niż miesiąc wcześniej. Przed rokiem o tej porze na zwałach leżało prawie 3 mln ton węgla. Górnictwo węgla kamiennego zatrudnia obecnie ok. 82 tys. osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Marek Błoński/OP