Zamknij

Wydłużone weekendy i skrócony tydzień pracy? Jakie zmiany na rynku pracy?

07.12.2021 22:57
Wydłużone weekendy i skrócony tydzień pracy. Zmiany od 2022 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Krótszy tydzień pracy za tę samą pensję? Kolejne kraje testują takie możliwości, Polska się zastanawia, a Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadzają takie rozwiązanie od 2022 roku. Sprawdzamy, jakie mają obowiązywać zasady.

Praca w firmie na pełen etat, ale z mniejszą liczbą dni na wykonywanie obowiązków? Korporacje z USA testują skrócenie go do 4 dni i odnotowują zachęcające rezultaty. Większa produktywność pracowników sprawia, że w krótszym czasie wypracowują więcej. Tymczasem Zjednoczone Emiraty Arabskie ustaliły tydzień pracy na 4 i pół dnia.

Już 73 procent Polaków za jedne z najważniejszych atutów ofert pracy wskazuje ograniczenie wykonywania obowiązków do 4 dni w tygodniu, 64 procent pracowników kuszona takim rozwiązaniem z miejsca zmieniłaby pracę. Branża HR bacznie przygląda się trendom i niewykluczone, że kadry zdecydują się na zarządzenie początku weekendu w czwartki.

Czterodniowy tydzień pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Agencja Reutera poinformowała, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich skrócono i przesunięto tydzień pracy. Wcześniej trwał on od piątku do soboty. Zgodnie z nowymi przepisami,od nowego roku weekend ma się rozpoczynać w piątek po południu i trwać do niedzieli. Decyzja już zapadła. Wcześniejszy weekend wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Jaki jest główny cel takiej zmiany? Lepsze dostosowanie emirackiej gospodarki do światowych rynków.

Z rządowych informacji wynika,że taka zmiana może "zapewnić płynne transakcje finansowe, handlowe i ekonomiczne z krajami, w których weekend jest wyznaczony na sobotę i niedzielę, wpływając na zacieśnienie globalnych powiązań i możliwości biznesowych dla tysięcy międzynarodowych firm oraz firm z siedzibą w ZEA".

Dodatkową korzyścią ma być równoważenie życia zawodowego i prywatnego. To nie jedyne zmiany, które w ostatnim czasie wprowadziły ZEA. Polska Agencja Prasowa informuje, że w listopadzie zostały złagodzone przepisy dotyczące wspólnego mieszkania poza związkiem małżeńskim i alkoholu. Wprowadzono także wizy długoterminowe, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników oraz zachęcić więcej firm do otwierania sklepów.

RadioZET.pl/PAP/Reuter