Zamknij

Wybory w USA. Biden czy Trump? Rynki reagują nerwowo

04.11.2020 11:47
Wybory w USA 2020. Biden czy Trump? Rynki reagują nerwowo
fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE (ilustracyjne)

Wybory w USA zakończyły się, ale nadal nie ma zdecydowanego faworyta. Niepewność co do zwycięstwa Donalda Trumpa albo Joe Bidena, wywołuje zamieszanie na światowych rynkach.

Donald Trump czy Joe Biden? Wyniki wyborów w USA możemy poznać dopiero za kilka dni. Pomimo upływu kilku godzin od zamknięcia lokali wyborczych w całych Stanach Zjednoczonych nadal nie ma zdecydowanego faworyta. Niepewność nie tylko w milionach amerykańskich domów - również rynki finansowe reagują nerwowo na wyborczą gorączkę. 

Ceny ropy w USA mocno rosną, złoto tanieje, kurs dolara rośnie - w USA trwa ostra walka o to, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.

Wybory USA. Reakcja rynków

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,60 USD, wyżej o 2,47 proc., po zwyżce wcześniej o 3,4 proc. Z kolei ropa Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 40,68 USD za baryłkę, wyżej o 2,42 proc.

Zobacz także

Złoto w dostawach spot tanieje o 0,5 proc. do 1.899,38 USD za uncję. Rośnie kurs amerykańskiego dolara. Miedź traci na LME 0,7 proc. do 6.770,00 USD za tonę. Srebro zniżkuje o 2,1 proc. do 23,7077 USD za uncję.

- Jesteśmy na dobrej drodze, by wygrać wybory - oświadczył kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden, apelując do swoich sympatyków o cierpliwość. Dodał, że "było wiadomo, że będzie to długo trwało".

Biden wezwał do zliczenia każdego głosu. Ocenił, że są szanse, by zwyciężył w Georgii. Ostateczny zwycięzca wyborów - jak przyznał - poznany może zostać dopiero w środę rano lub nawet później.

Co oznaczałaby reelekcja Trumpa dla rynków?

Z kolei prezydent USA Donald Trump ocenił w środę na Twitterze, że mimo jego wielkiej przewagi, jego oponenci starają się "ukraść" wybory. Zapowiedział jednak, że im na to nie pozwoli. "Wygrywamy wysoko, ale oni próbują UKRAŚĆ wybory. Nigdy im na to nie pozwolimy. Głosy nie mogą być oddawane po zamknięciu urn" - napisał Trump.

Zobacz także

- Poprawa szans Trumpa w obecnych wyborach pozytywnie wpływa na wzrost apetytu na ryzyko na rynkach, co zaważyło na notowaniach złota - mówił Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Bank NV. - W międzyczasie ropa skorzystała na tym ryzykownym ruchu (...) Ropa również zyskałaby po wygraniu wyborów przez Trumpa na tym, że prawdopodobieństwo powrotu na rynek ropy z Iranu byłoby mniejsze - komentował.

Analitycy wskazują, że stawka obecnych wyborów prezydenckich nigdy nie była tak wysoka - ten, kto je wygra będzie miał bardzo poważne zadanie - aby przeprowadzić Stany Zjednoczone przez pandemię koronawirusa, która w USA pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar i mocno doświadczyła amerykańską gospodarkę. 

RadioZET.pl/PAP