Zamknij

Wybory w USA. Na jakie zarobki może liczyć nowy prezydent?

03.11.2020 20:06
Ile zarabia prezydent USA
fot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Wybory w Stanach Zjednoczonych trwają. O fotel prezydenta walczy Joe Biden i ubiegający się o reelekcję Donald Trump. Na jaką pensję może liczyć zwycięzca?

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odpowiedzą na pytanie, czy Donald Trump pozostanie gospodarzem Białego Domu przez kolejne 4 lata, albo czy zostanie zastąpiony przez polityka Demokratów Joe Bidena. 

Ile zarobi wygrany i z jakich przywilejów będzie mógł korzystać?

Wybory w USA. Sowita pensja przyszłego prezydenta

Wybory w USA odbywają się w wyjątkowych okolicznościach. Z powodu epidemii koronawirusa do wprowadzono bezprecedensowe zmiany, które mają ułatwić głosowanie. Amerykanie mogli oddawać głos przedterminowo, a także korespondencyjnie.

Zobacz także

Do tej pory, jak podaje PAP, udział w wyborach wzięło już ponad 100 mln obywateli.  Nieprędko jednak ogłoszony zostanie zwycięzca -  karty wyborcze odesłane drogą pocztową spływać będą jeszcze przez kilka dni.

Już teraz wiemy jednak, z jakimi przywilejami wiąże się urząd amerykańskiego prezydenta. Business Insider wylicza, na jaką pensję i dodatki do wynagrodzenia może liczyć amerykański prezydent. Jego roczna pensja brutto wynosi około 400 tysięcy dolarów, czyli ponad 1,5 mln złotych.

Zobacz także

Ponadto przyszły prezydent będzie miał do dyspozycji budżet w wysokości 100 tysięcy dolarów netto na podróże plus 50 tysięcy dolarów na inne wydatki. Pieniądze będą spływać także po ustąpieniu z urzędu. Były prezydent może liczyć na roczną emeryturę w wysokości połowy łącznych zarobków.

Jak na tym tle rysuje się pensja polskiego prezydenta? Głowa państwa w Polsce co miesiąc może liczyć na „zaledwie” 20 tysięcy złotych, czyli 240 tysiące złotych rocznie.

RadioZET.pl/PAP/Business Insider