Zamknij

Poczta Polska prosi samorządy o dane wyborców

23.04.2020 15:08
Wybory prezydenckie 2020. Poczta Polska wysyła samorządom prośbę o dane
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock (ilustracyjne)

Poczta Polska potwierdziła, że wysłała do samorządów wnioski o przesłanie danych ze spisów wyborców. Włodarze miast i gmin protestują przeciwko takim praktykom. Uchwalona przez Sejm ustawa o wyborach korespondencyjnych w maju nie została przyjęta jeszcze przez Senat i podpisana przez prezydenta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wybory prezydenckie, które w maju drogą korespondencyjną planuje przeprowadzić rząd PiS-u, budą ogromne emocje wśród samorządów. 

Ustawę w tej sprawie uchwalił Sejm i trafiła ona do Senatu, który ma rozpatrzyć projekt na posiedzeniu 5 maja.

W czwartek na Twitterze pojawiły się zdjęcia dokumentów, które miała wysłać Poczta Polska do samorządów. Napisano w nich prośbę o przekazanie danych ze spisów wyborczych. Okazało się, że narodowy operator pocztowy naprawdę wysłał takie maile do samorządów.

Zobacz także

Poczta Polska: działamy zgodnie z prawem

"Dokładamy wszelkich starań, aby jak najlepiej wywiązać się z obowiązku obsługi wyborów korespondencyjnych" - napisała w komunikacie Poczta Polska.

Jak zaznacza Poczta Polska, obecny zakres obowiązków operatora wyznaczonego wynika z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotyczącej podjęcia przez Pocztę Polską czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

W komunikacie podkreślono, że wniosek wysłany przez Pocztę Polską do samorządów zawierał szczegółową informację o wyżej wymienionej podstawie prawnej.

Zobacz także

Zgodnie z przywołaną ustawą, "operator wyznaczony (…) po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej"

Poczta Polska

Poczta poinformowała, że wniosek został rozesłany niezwłocznie po przygotowaniu zakresu danych niezbędnych Poczcie Polskiej do właściwej obsługi wyborów korespondencyjnych.

Wniosek wysłano w formie elektronicznej w godzinach nocnych, bez zbędnej zwłoki. Dodano, że w czwartek mailing zostanie powtórzony i opatrzony podpisem kwalifikowanym.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z ww. ustawą Poczta Polska uprawniona jest do przetwarzania danych obywateli wyłącznie w celu, w jakim otrzymała te dane, a więc organizacji wyborów prezydenckich. Zapewniamy, że Poczta Polska przykłada najwyższą wagę do ochrony danych osobowych

Poczta Polska

Trzaskowski: nie udostępnimy Poczcie danych 

W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że miasto nie udostępni Poczcie Polskiej spisu wyborców, ponieważ złamałoby prawo.

Trzaskowski poinformował, że miasto otrzymało w środę dwa maile z Poczty Polskiej.

Zobacz także

Myśmy dostali dwa maile - wczoraj dostaliśmy mail, który (...) mówił o udostępnieniu lokali wyborczych i o urnach, natomiast później dostaliśmy kolejnego maila, który dotyczył wydawania danych wrażliwych. W naszej ocenie, w ocenie prawników ani do jednego, ani do drugiego nie ma podstawy prawnej

Rafał Trzaskowski

Podkreślił przy tym, że maile były "anonimowe", nikt się pod nimi nie podpisał. Zapowiedział, że samorząd nie udostępni Poczcie spisu wyborców.

- Trudno, żebyśmy wydawali dane wrażliwe, jeżeli nie ma tutaj podstawy. To by znaczyło, że naruszalibyśmy prawo, a my prawa naruszać nie będziemy - zapewnił Trzaskowski.

Ponadto w czwartek przedstawiciele grup w Parlamencie Europejskim i unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders skrytykowali reformy polskich władz w sądownictwie. Wyrazili też obawy ws. wyborów prezydenckich. Komisja Europejska chce, by tematem zajęła się Rada Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP