Zamknij

Wybory 2020. Niespełnione obietnice Andrzeja Dudy

25.06.2020 15:29
Wybory prezydenckie 2020. Niespełnione obietnice Andrzeja Dudy
fot. Michal Dubiel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Co pięć lat temu w kampanii wyborczej obiecywał Andrzej Duda? Część z obietnic złożonych w 2015 roku przez prezydenta nie doczekała się realizacji.

Wybory prezydenckie, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca, to okazja dla urzędującego prezydenta na podkreślenie zrealizowanych obietnic wyborczych. Andrzej Duda, który walczy o reelekcję, wymienia podczas spotkań z wyborcami świadczenie 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego czy zacieśnienie relacji z USA. 

Jednak głowa państwa pomija niezrealizowane punkty programu z 2015 roku. Czego nie udało się wprowadzić prezydentowi Dudzie?

Andrzej Duda i niezrealizowane obietnice

Organizacja factcheckingowa Demagog podsumowała stan realizacji obietnic złożonych przez kandydata PiS pięć lat temu. Z 30 sprawdzonych deklaracji Dudy 13 zostało zrealizowanych całkowicie, 9 częściowo, a 8 nie doczekało się wprowadzenia w życie.

Zobacz także

Wśród tych ostatnich znalazła się likwidacja podatku VAT na ubranka dziecięce. Taka obietnica znalazła się w deklaracji programowej podpisanej 28 lutego 2015 roku. Już w chwili składania tej deklaracji było wiadome, że obniżenie stawki VAT na ubranka dziecięce jest niezgodne z unijną polityką. co potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Demagog podkreślił, że resort finansów nie prowadzi żadnych zmian w prawie w celu obniżenia podatku na te produkty.

W ciągu ostatnich 5 lat nie udało się również zwiększyć środków z budżetu państwa na naukę i rozwój badawczy w skali 2 proc. PKB. Tymczasem zgodnie z najnowszą ustawą budżetową na rok 2020 nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe sięgną blisko 30,3 mld zł. To stanowi 1,28 proc. PKB.

Frankowicze, czyli osoby z zaciągniętymi kredytami w obcych walutach, zarzucali prezydentowi Dudzie niedostateczną pomoc. Obiecywał ją podczas kampanii w 2015 roku.

Prezydent podkreślił, że stworzył ustawę, która pomaga wszystkim kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji, nie tylko tym, którzy mają kredyty we frankach. Wyjaśniał, że zgłaszali się do niego ludzie, którzy mają kredyty także w złotych, w euro, czy w innych walutach.

Zobacz także

Nie dało się nagle przewalutować wszystkim kredytów. Nie byłem w stanie tego przeprowadzić, była blokada. Nie zrealizowałem rzeczywiście tego zobowiązania w pełni, ale częściowo je zrealizowałem

Andrzej Duda

Ponadto w kampanii pięć lat temu Duda obiecywał podniesienie kwoty wolnej od podatku. Podczas debaty prezydenckiej zapowiadał, że od 1 stycznia 2016 roku wyniesie ona co najmniej 8 tys. zł. Prawdą jest, że po objęciu urzędu prezydenta Duda skierował taką ustawę do Sejmu, ale została ona uchwalona w zupełnie innym charakterze niż pierwotnie zapowiadano. 

Michał Myck, Monika Oczkowska i Kajetan Trzciński w "Komentarzu Przedwyborczym CenEA" tłumaczyli, że podatku nie trzeba płacić od rocznego dochodu nie przekraczającego 8 tys. zł. Jednak większość Polaków osiąga znacznie większe dochody roczne. W przypadku osób, których dochód przekracza 13 tys. zł, kwota wolna od podatku to 3091 zł rocznie. 

"Kwota wolna o nominalnie niezmienionym poziomie przysługuje podatnikom z dochodami do wysokości progu podatkowego (85 528 zł rocznie), zaś przy dochodach przekraczających ten poziom jej wartość jest stopniowo ograniczana, a przy dochodzie do opodatkowania powyżej 127 000 zł rocznie – całkowicie wycofywana (w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków wysokości podanych wyżej progów są dwukrotnie wyższe)" - tłumaczyli eksperci.

RadioZET.pl/PAP/Bankier.pl