Zamknij

Pakt Dudy z "Solidarnością": 500 plus i dodatek z powodu pandemii

05.05.2020 13:40
Wybory prezydenckie 2020. Jest pakt Andrzeja Dudy z NSZZ "Solidarność"
fot. Duda2020/Twitter

Utrzymanie 500 plus, niepodnoszenie wieku emerytalnego i wprowadzenie dodatku solidarnościowego - to najważniejsze założenia paktu wyborczego pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a Piotrem Dudą - przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Wybory prezydenckie planowo mają odbyć się 10 maja i wciąż nie zapadła decyzja, czy faktycznie tak się stanie. Bez względu na pandemię koronawirusa, ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda rozwija swoją kampanię wyborczą. We wtorek spotkał się z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. To powtórzenie scenariusza z 2015 roku, kiedy Duda - wówczas polityk PiS - otrzymał oficjalne poparcie największej centrali związkowej.

Uzyskanie poparcia przez "Solidarność" było wskazywane jako jeden z czynników, który przyczynił się do ostatecznego zwycięstwa Dudy nad urzędującym wówczas prezydentem Bronisławem Komorowskim. Co znalazło się w nowej umowie pomiędzy szefem "S" a głową państwa?

Zobacz także

Pakt Dudy z "Solidarnością"

Przewodniczący NSZZ "S" poinformował, że nowa umowa programowa jest kontynuacją dokumentu podpisanego w 2015 r. Zaznaczył, że pięcioletnia współpraca Solidarności z Andrzejem Dudą wychodziła poza ramy umowy programowej. - Przez te pięć lat zawsze mogliśmy w trudnych sytuacjach liczyć na pana prezydenta - oświadczył Duda.

Piotr Duda przypominał, że obniżenie wieku emerytalnego było najważniejszym punktem umowy programowej z 2015 roku.

W tym punkcie także były wpisane emerytury stażowe - w punkcie umowy programowej, ale także w tym projekcie prezydenckim. Ale nie znalazło to przychylności większości parlamentarnej tak się, delikatnie mówiąc, wyrażę. Dlatego w nowej umowie programowej konsekwentnie wpisujemy i dzisiaj z panem prezydentem podpiszemy emerytury stażowe

Piotr Duda

W tym kontekście szef Solidarności wskazywał, że w tegorocznych wyborach prezydenckich kandydują osoby, które "uczestniczyły w tym złym procederze, który podniósł wiek emerytalny". 

Ponadto, jak przekazał szef Solidarności, w nowej umowie programowej znajdzie się kwestia dodatku solidarnościowego.

To my, od samego początku przy "tarczy jedynce" mówiliśmy, że trzeba zwiększyć zasiłek dla bezrobotnych, tych którzy będą tracić pracę z powodu pandemii. To dzisiaj będzie wpisane w tym dokumencie

Piotr Duda

Zobacz także

Piotr Duda przekazał, że w dokumencie znajdzie się także punkt potwierdzający promocję układów zbiorowych pracy.

Jeżeli chcemy utrzymać wszystkie uprawnienia i rozwiązania propracownicze, i to, że nie będzie liberalizowane prawo pracy, to jest tylko jeden człowiek, który może nam dać tę gwarancję. I to jest obecny prezydent Andrzej Duda

Piotr Duda

Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dla niego czas ostatnich pięciu lat, to przede wszystkim czas zmieniania Polski w wielu aspektach zgodnie z literą porozumienia z "Solidarnością" z 5 maja 2015 r.

- Bo ono ujęło te aspekty najważniejsze, te które rzeczywiście były, wtedy powszechnie wyrażanym pragnieniem ludzi na wszystkich moich spotkaniach. Czyli przede wszystkim obniżenie wieku emerytalnego, przede wszystkim dbałość o rodzinę wychowującą dzieci, to kwestia godności człowieka, to kwestia tego, że przecież wtedy statystyki pokazywały, że w Polsce są głodne dzieci, co dzisiaj w standardach Unii Europejskiej w której jesteśmy, jest czymś niewyobrażalnym - powiedział prezydent Duda.

Dodał, że przez ten czas miał możliwość osobistego przygotowania i złożenia ustawy obniżającej wiek emerytalny oraz doprowadzenia do wprowadzenia programu 500 plus.

W podpisanej we wtorek deklaracji prezydent Duda i "Solidarność" zadeklarowały utrzymanie programu Rodzina 500 plus, 13. emerytury, wprowadzenie dodatku solidarnościowego dla poszkodowanych w wyniki następstw pandemii koronawirusa, nie podwyższanie wieku emerytalnego powyżej 60. roku życia dla kobiet i 65. dla mężczyzn czy promocja zawierania układów zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP