Zamknij

Andrzej Duda: ceny rosną tylko przejściowo. Też płacę rachunki w domu

21.02.2020 13:10
Wybory 2020. Andrzej Duda: ceny rosną tylko przejściowo. Też płacę rachunki w domu
fot. PAP/Leszek Szymański

- Rosną ceny. Ale chcę państwa uspokoić - wiele z nich rośnie tylko przejściowo - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas kampanijnego spotkania w Turku (woj. wielkopolskie). Jego zdaniem podwyżki towarów i usług są spowodowane m.in. napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Prezydent przyznał, że zdaje sobie sprawę ze wzrostu cen w kraju.

- Też płacę rachunki w domu w Krakowie, za mieszkanie, w którym mieszka nasza córka - dodał.

Zobacz także

Rosną ceny. No proszę państwa rosną. Ale chcę państwa uspokoić - wiele z nich rośnie tylko przejściowo. Chociażby przez takie wydarzenia, które są zupełnie od nas niezależne, jak choćby kryzys na Bliskim Wschodzie, który spowodował wzrost cen ropy naftowej. Pociągnął za sobą wzrost cen paliw (...) Ale te ceny już zaczynają spadać, bo ten kryzys miał charakter przejściowy

Andrzej Duda

Odnosząc się do ochrony zdrowia zapewnił, że polska służba zdrowia, w tym także onkologia, jest modernizowana. Dodał, że w odpowiedzi na przewidywany wzrost zachorowań na nowotwory w najbliższych latach, przygotowano Narodową Strategię Onkologiczną.

Eksperci przewidują, że zachorowania na choroby onkologiczne wzrosną w najbliższym czasie o 15 proc. a w ciągu dziesięciu lat o 20 procent. Trzeba na to wyzwanie odpowiedzieć, dlatego przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną. Mamy pełną świadomość, że wydatki na polską onkologię będą jeszcze wyższe. Chcemy modernizować polską onkologię i udoskonalać ją. I te działania są podejmowane i będą prowadzone

Andrzej Duda

Podkreślił, że wspólnie z rządem podjął "inicjatywę w celu zwiększania wydatków na służbę zdrowia" do poziomu 6 proc. PKB. - Za czasów poprzednich rządów wydawano na onkologię 7 miliardów złotych, dzisiaj jest 11 miliardów - powiedział prezydent.

Zobacz także

Zapewnił również, że "w Polsce sytuacja z koronawirusem jest opanowana".

Rozmawiałem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na temat ochrony Polaków przed koronawirusem, i słyszę: "tak, jesteśmy przygotowani i zabezpieczeni". Wszystkie podejrzane przypadki zostają przechwycone i są odpowiednio przygotowane warunki, żeby było bezpieczeństwo epidemiologiczne

Andrzej Duda

Prezydent w czwartek rozpoczął objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Jako pierwsze miejscowości odwiedził Łowicz (woj. łódzkie), a potem Turek (woj. wielkopolskie). W drodze z Łowicza do Turku DudaBus zatrzymał się na krótką przerwę kawową na stacji benzynowej Orlen. Następnie prezydent zatrzymał się w jednym z małych sklepów w okolicach Turku, gdzie zrobił zakupy.

- Bardzo nam się dobrze żyje teraz, dzięki panu. Naprawdę, bardzo serdecznie dziękuję – mówiła do prezydenta starsza kobieta przed sklepem. - Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, po to się staramy - odpowiedział jej Duda dodając, że będzie tzw. trzynasta emerytura. - Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej - powiedział prezydent na zakończenie rozmowy.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 8 maja, a ewentualna druga - 24 maja.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP