Zamknij

Wybory korespondencyjne. Kto wydrukuje i dostarczy karty do głosowania?

15.04.2020 10:51
Wybory korespondencyjnie 2020. Kto wydrukuje i dostarczy karty do głosowania?
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock (ilustracyjne)

Ruszyła państwowa machina przygotowań do wyborów korespondencyjnych - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Za druk około 30 mln kart wyborczych ma odpowiadać Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wybory korespondencyjne według ustawy przyjętej przez Sejm to alternatywne rozwiązanie wobec tradycyjnego głosowania, które z powodu epidemii koronawirusa mogą nie odbyć się 10 maja. 

Ustawa trafiła do Senatu, który nie spieszy się z rozpatrzeniem tego projektu. Dopiero 28 kwietnia na połączonym posiedzeniu zbiorą się trzy senackie komisje w tej sprawie.

Zobacz także

Pomysł forsowany przez PiS jest bardzo krytycznie oceniany przez opozycję, konstytucjonalistów i Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Kto wydrukuje i dostarczy karty wyborcze?

Dziennik Gazeta Prawna podał w środę informację o rozpoczęciu przez rząd technicznych przygotowań do wyborów "kopertowych". Z ustaleń gazety wynika, że drukiem kart ma zająć się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).

Rząd jest już na etapie konsultowania technicznych szczegółów z zewnętrznymi podmiotami, m.in. w zakresie druku i dystrybucji pakietów wyborczych.

Z informacji "DGP" wynika, że najprawdopodobniej przygotowaniem ponad 30 mln kart, oświadczeń, na które wyborca wpisze swoje dane i instrukcji głosowania zajmie się PWPW, być może wsparta przez podwykonawców.

Rozmówca gazety, znający sposób działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wskazuje, że wydruk to kwestia kilku dni, zaś prawdziwym wyzwaniem jest późniejsza dystrybucja i opakowanie pakietów wyborczych w koperty.

Zobacz także

W rozmowach na linii rząd–PWPW pojawia się też kwestia dostawy owych pakietów (prawdopodobnie jako pomocy dla Poczty Polskiej). Na to jednak – jak słyszymy od jednego z pracowników Wytwórni – nie ma raczej szans - podał "DGP".

Jak podaje dziennik, w tej kwestii przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) też zrobili wstępne rozeznanie na rynku: pytania o tzw. możliwości lettershopowe (obsługa masowej korespondencji) zostały skierowane m.in. do spółek energetycznych, takich jak Energa i Tauron, które mają doświadczenie w wysyłce tysięcy rachunków do klientów.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że spółki nie palą się do współpracy (choćby jako podwykonawcy Poczty Polskiej) z uwagi na skalę wyzwania - wskazał dziennik.

- Działamy w warunkach nadzwyczajnych, od czasu uchwalenia ustawy w Sejmie pewne przygotowania już się toczą. Gdy ustawa przejdzie pełny proces legislacyjny, zostaną wydane wszystkie akty wykonawcze - podkreślił Karol Manys, rzecznik MAP, w rozmowie z gazetą.

Zobacz także

Jak mają wyglądać wybory "kopertowe"?

Jak podano "DGP", do skrzynek pocztowych 30 mln wyborców mają trafić pakiety zawierające kopertę tajną z kartą do głosowania.

Zostanie ona wsadzona do drugiej koperty, w której znajdzie się formularz z danymi głosującego. W dniu wyznaczonego głosowania Polacy mają zostawiać pakiety wyborcze w specjalnych skrzynkach wystawionych przez pocztę w całej Polsce. Minimalnie ma być ich 27,5 tys. - tyle jest obecnie obwodowych komisji wyborczych.

Skrzynki mają być pilnowane przez policjantów lub inne służby mundurowe. 

W obozie rządowym pojawiają się obawy o to, jak będzie przyjmowane pilnowanie skrzynek, zwłaszcza gdyby zaangażować do tego np. wojska obrony terytorialnej - wskazał "DGP". Wygląd urn nadal nie został ustalony - powinny się różnić od skrzynek pocztowych.

Po zakończeniu głosowania urny zostaną przekazane do komisji wyborczych. Ich członkowie najpierw otworzą pierwsze koperty - po wyjęciu z nich oświadczeń w spisie wyborczym zostanie odnotowane, kto oddał głos. Natomiast koperty z głosami trafią na oddzielny stos, aby zachować tajność głosowania, i potem zostaną policzone głosy - wskazał "DGP".

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna