Zamknij

Wybory 2020. Związkowcy o naborze do roznoszenia pakietów wyborczych

25.04.2020 19:24
Wybory 2020. Redmer o naborze do roznoszenia pakietów wyborczych
fot. Perfect Vision/shutterstock (ilustracyjne)

Listonosze zrzeszeni w związkach zawodowych nie chcą wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Jak dowiaduje się TVN24, będzie nabór pracowników do roznoszenia pakietów wyborczych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir Redmer był pytany w TVN24 o organizację wyborów korespondencyjnych.

Wybory korespondencyjne według ustawy przyjętej przez Sejm to alternatywne rozwiązanie wobec tradycyjnego głosowania, które z powodu epidemii koronawirusa może nie odbyć się 10 maja. 

Przewodniczący Związku potwierdził w TVN24, że "kilka dni temu zarząd spółki Poczty Polskiej rozpoczął komunikację z pracownikami na temat przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych". Mówił też o naborze pracowników do roznoszenia pakietów wyborczych.

Pojawiła się informacja dotycząca naboru pracowników do wykonania usługi dostarczenia pakietów wyborczych 

Sławomir Redmer

Redmer podkreślił jednak, że w organizacji takiego przedsięwzięcia problemem raczej nie będzie liczba chętnych, tylko to, że "cały czas istnieje szereg wątpliwości dotyczących samej procedury doręczenia".

Zobacz także

W przepisach wciąż bowiem są luki. Chodzi np. postępowanie w przypadku braku skrzynki pocztowej lub dostarczenie pakietów do osób objętych kwarantanną. Innym problemem - jak wskazał związkowiec - jest brak precyzyjnego określenia, w jaki sposób ci pracownicy Poczty Polskiej zostaną wynagrodzeni.

Wybory prezydenckie pod znakiem zapytania? Wątpliwości prawnych przybywa

W czwartek Poczta Polska potwierdziła, że wysłała do samorządów wnioski o przesłanie danych ze spisów wyborców, co wzbudziło wątpliwości nie tylko wśród włodarzy miast, ale także wśród prawników. Przedstawiciele lokalnych władz w trosce o ochronę danych osobowych zaczęli odmawiać przesłania poczcie takich danych.

Poczta Polska tłumaczy jednak, że działa na mocy ustawy uchwalonej w związku z koronawirusem.

Nowe uprawnienia przyznaje poczcie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie z ustawą, "operator wyznaczony (…) po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej"

Zobacz także

O dalszych losach wyborów korespondencyjnych zdecyduje Senat.

RadioZET.pl/PAP/TVN24