Zamknij

Worki na pakiety wyborcze za 5 mln zł? Jest stanowisko Poczty

22.06.2020 13:11
Worki na pakiety wyborcze miały kosztować 5 mln zł. Jest stanowisko Poczty
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Poczta Polska wydała oświadczenie w sprawie zakupu worków na pakiety wyborcze. Wcześniej stacja TVN24 przekazała, że spółka miała wydać na nie nawet 5 mln złotych.

Poczta Polska miała przepłacić za worki, które miały być wykorzystane podczas majowych wyborów korespondencyjnych – poinformował portal TVN24. Mowa o kwocie 5 mln złotych. Serwis przypomniał, że łączny koszt wyborów, które się nie odbyły to co najmniej 68 896 820 zł.

Państwowa spółka miała złożyć zamówienie na 44 tysiące worków, co oznacza, że jeden miał kosztować ponad 116 złotych – wynika z ustaleń portalu. Poczta Polska odniosła się do tych zarzutów i w komunikacie zastrzegła, że „kupując sprzęt do obsługi wyborów kierowaliśmy się nie tylko ceną”.

Poczta Polska nie przepłaciła za worki?

Państwowy operator pocztowy wydał oświadczenie, w którym spółka tłumaczy się z zakupów dokonanych przed organizacją majowych wyborów, które de facto nie odbyły się. W pierwszym punkcie sprostowania czytamy, że „nie jest prawdą, że Poczta Polska przepłaciła za worki”.

Zobacz także

„Każdy zakup, jaki realizowany jest przez Spółkę, poprzedzony jest gruntownym badaniem rynku, a towarzyszy temu sprawdzanie próbek oferowanych towarów pod kątem m.in. ich jakości i użyteczności. Cena jest zatem ważnym, ale nie jedynym kryterium zakupowym” – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Zobacz także

Spółka potwierdziła, że zakupiła worki na potrzeby obsługi wyborów korespondencyjnych, ale kierowała się przy ich wyborze także ewentualną możliwością ich wykorzystania w dłuższej perspektywie w Poczcie Polskiej. Operator wskazał ponadto, że „żaden z dostępnych na rynku produktów, nie spełniał wymagań określonych przez Pocztę Polską, a niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa transportu w ramach procesów logistycznych Spółki”.

Nie możemy pozwolić sobie w Poczcie Polskiej, jako spółce Skarbu Państwa, która skrupulatnie rozlicza każdą złotówkę w ramach obowiązującego prawa i podlega licznym kontrolom, by kupować towary niskiej jakości. Nieuprawnione jest porównywanie zakupionych przez Pocztę worków z innymi podobnymi wyrobami stosując jedynie kryterium ceny. Pamiętajmy, że transport różnego typu przesyłek pocztowych ma określone, specyficzne wymagania i podlega innym standardom, niż w instytucjach, do których bezzasadnie porównywana jest Poczta Polska

– mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej

Poczta Polska podkreśla, że w procesie zakupu worków zależało jej na pozyskaniu wysokiej jakości produktu, który będzie zaprojektowany i wykonany z bardzo trwałego materiału stosowanego m.in. w sektorze wojskowym, aby zapewnić bezpieczeństwo transportu przesyłek. Spółka nie zdradza jednak szczegółów dotyczących transakcji i zastania się tajemnicą przedsiębiorstwa.

- Spółka nie może ujawnić nazwy producenta, z którym nawiązała współpracę. Poczta pragnie jednak potwierdzić, że worki zostały zakupione w polskiej firmie i uszyte w Polsce, a ich zakup został poprzedzony negocjacjami cenowymi – potwierdza spółka.

RadioZET.pl/TVN24/PAP