Zamknij

Wybory 2020. Ile zarabia prezydent?

30.06.2020 08:49
Wybory 2020. Ile zarabia prezydent? Długa lista przywilejów
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP (ilustracyjne)

Ponad 20 tys. zł pensji, kilka rezydencji oraz samoloty do dyspozycji - to tylko część przywilejów, jakie przysługują prezydentowi RP. Co jeszcze wiąże się z pełnieniem najważniejszej funkcji w państwie?

Wybory prezydenckie po głosowaniu 28 czerwca wciąż nie zostały rozstrzygnięte. W II turze, zaplanowanej na 12 lipca, zmierzą się ze sobą urzędujący prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS) oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (kandydat z ramienia KO).

Pełnienie najważniejszego urzędu w państwie oznacza nie tylko szerokie kompetencje, ale również szereg przywilejów. Jaką pensje otrzymuje prezydent RP?

Zarobki i przywileje prezydenta

Szczegóły zarobków prezydenta ustala ustawa z 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W art. 2a można przeczytać, że "Od dnia 1 stycznia 2000 r. wynagrodzenie Prezydenta składa się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa".

Zobacz także

Do podstawy pensji i dodatku funkcyjnego liczy się również dodatek za wysługę lat - liczony jako procent od wynagrodzenia zasadniczego i maksymalnie może wynosić 20 procent. 

Jak podał portal Business Insider Polska, w 2019 i 2020 roku kwota bazowa wynosiła 1789,42 zł. Ile w takim razie wynosi pensja prezydenta? "Uwzględniając wszystkie te wyżej wymienione składniki wynagrodzenia, miesięczne wynagrodzenie urzędującego Prezydenta RP wynosiło w 2019 roku 20 399,39 zł brutto" - odpowiedziała Kancelaria Prezydenta RP na pytania portalu.

W tej kwocie mieści się miesięczne wynagrodzenie zasadnicze - 12 525,94 zł brutto, dodatek funkcyjny - 5368,26 zł brutto oraz dodatek za wysługę lat - 2505,19 zł brutto. Od wynagrodzenia odprowadzane są składki na ZUS oraz podatek dochodowy według skali 18 lub 32 proc.

Według oświadczenia majątkowego, które na dwa dni przed I turą wyborów na własne życzenie opublikował prezydent Duda, wynika, że w 2019 roku otrzymał z racji pełnienia funkcji 243 041,43 zł.

Pierwsza Dama, czyli małżonka prezydenta RP, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Co kilka lat wraca na ten temat dyskusja, ale do tej pory nie doprowadziła ona do uchwalenia ustawy w tej sprawie.

Zobacz także

Prezydent może również liczyć na szereg innych przywilejów. Głowie państwa przysługuje opieka medyczna, pełne wyżywienie, stroje na oficjalne wydarzenia, całodobowa opieka Służby Ochrony Państwa oraz limuzyny do podróży samoloty (dwa Gulfstreamy G550 i jede Boeing 737-800NG) i śmigłowce (m.in. W-3 Sokół oraz Mi-8).  

Od 1994 r. oficjalną rezydencją głowy państwa jest Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jednak nie wszyscy prezydencki akurat tam na co dzień mieszkali - np. Bronisław Komorowski zajmował Belweder, a w Pałacu tylko pracował i przyjmował gości.

Prezydent RP ma również do dyspozycji szereg rezydencji na terenie całego kraju. Wśród nich Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku czy Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej.

Również po opuszczeniu najważniejszego urzędu w państwie prezydent może liczyć na szereg przywilejów. Chodzi o emeryturę (ok. 6 tys. zł brutto), pieniądze na prowadzenie swojego biura (ok. 12 tys. zł miesięcznie), dożywotnia opieka SOP oraz limuzyna do dyspozycji.

Obecnie mamy trzech żyjących byłych prezydentów: Lech Wałęsa (sprawował urząd w latach 1990-1995), Aleksander Kwaśniewski (1995-2005) i Bronisław Komorowski (2010-2015).

RadioZET.pl/Business Insider Polska