Zamknij

Duda kontra Trzaskowski. Ile kosztują ich obietnice wyborcze?

28.06.2020 21:19
Wybory 2020. Duda kontra Trzaskowski. Ile kosztują ich obietnice?
fot. Shutterstock/Rybnikova Olga (ilustracyjne)

ING Bank przejrzał programy wyborcze kandydatów na prezydenta i sprawdził, kto w największym stopniu obciąży budżet. Ze wstępnych wyników wiadomo, że w drugiej turze wyborów Rafał Trzaskowski zmierzy się z Andrzejem Dudą.

Ze wstępnych wyników sondażowych wiadomo, że w drugiej turze Rafał Trzaskowski rywalizował będzie z Andrzejem Dudą.  Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

Na kogo głosować w drugiej turze? Obietnice wyborcze kosztują, co potwierdził w swoich analizach ING Bank. Eksperci sprawdzili, który program wyborczy jest największym obciążeniem dla budżetu, o czym pisze portal 300gospodarka.pl

Który program wyborczy najbardziej obciąży budżet?

Ile kosztują obietnice wyborcze? Realizacja każdego programu wyborczego będzie obciążeniem dla wspólnego budżetu. Ekonomiści ING Banku przeanalizowali potencjalny wpływ realizacji gospodarczych postulatów kandydatów na fotel prezydenta na równowagę budżetową.

Zobacz także

Jak pisze portal 300gospodarka.pl, eksperci z ING Banku zbadali wpływ realizacji obietnic wyborczych wszystkich kandydatów na budżet państwa. Efekt? W najmniejszym stopniu finanse publiczne obciążyłby Krzysztof Bosak, zaś najkosztowniejsze obietnice wyborcze miał Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak wypadli w tym rankingu politycy, którzy w II turze wyborów powalczą o fotel prezydenta?

W tej klasyfikacji nieznacznie wygrywa Rafał Trzaskowski, którego program wyborczy ekonomiści z ING Banku określili jako neutralny dla budżetu. Portal 300gospodarka.pl przypomniał, że ewentualna wygrana Trzaskowskiego oznacza rezygnację z wielkich inwestycji tj. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i zastąpienie ich wsparciem dla lokalnych inicjatyw.  

Zobacz także

Budżet zaoszczędziłby m.in. na realizacji obietnicy redukcji wynagrodzeń w przedsiębiorstwach publicznych i – w dalszej perspektywie – inwestycjach w zieloną energię. Jak czytamy w serwisie, Trzaskowski jest również zwolennikiem tworzenia lokalnych centrów rozwoju, co nie pozostałoby bez wpływu na budżet.

Program Andrzeja Dudy został z kolei określony jako umiarkowanie negatywny. Ostatnia kadencja polityka PiS upłynęła pod znakiem programów socjalnych tj. 500 plus, 300 plus czy trzynasta emerytura. Najbliższy plan PiS, czyli wypłaty bonu turystycznego, także obciąży budżet.

Zobacz także

Jak czytamy w serwisie 300gospodarka.pl, Duda postawił na realizację dużych projektów infrastrukturalnych, które powodować będą długoterminowe obciążenia fiskalne. W jego programie przewidziano też wsparcie dla firm w ramach tarczy antykryzysowych, wypłata świadczeń solidarnościowych i bony turystyczne.

RadioZET.pl/300gospodarka.pl