Zamknij

Wybory 2020. Obietnice gospodarcze Andrzeja Dudy

13.07.2020 07:47
Wybory 2020. Andrzej Duda i jego obietnice gospodarcze
fot. PAP/Leszek Szymański

500 plus na wakacje, dodatek solidarnościowy, poparcie dla wielkich inwestycji - to tylko niektóre obietnice gospodarcze Andrzeja Dudy, który w II turze wyborów prezydenckich wysunął się na prowadzenie.

Wybory prezydenckie w II turze, według sondażu late poll przeprowadzanego przez IPSOS, wygrał ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Uzyskał 2 proc. przewagi nad kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim

Taki rezultat niedzielnego głosowania oznacza, że przez kolejne 5 lat prezydentem Polski będzie Andrzej Duda, popierany przez PiS i jego koalicjantów. Przez ostatnie tygodnie w kampanii wyborczej polityk prezentował różne rozwiązania i propozycje - również gospodarcze.  

Andrzej Duda. Jakie obietnice gospodarcze?

Prezydent ubiegający się o reelekcję proponował szereg nowych inwestycji w ramach tzw. planu Dudy. Wśród nich pełne poparcie dla realizacji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), przekopu Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe czy dokończenia budowy sieci dróg Via Carpatia. Warto podkreślić, że większość z tych propozycji nie jest nowa - były one zapowiadane przez polityków PiS już kilka lat temu. 

Zobacz także

Poza spektakularnymi i wieloletnimi inwestycjami Duda proponował także Fundusz Inwestycji Lokalnych. Dzięki niemu samorządy, w zależności od skali strat z powodu pandemii koronawirusa, mogą otrzymać do 93 mln zł na inwestycje miejscowe. Co ważne - to również program rządu Mateusza Morawieckiego. Duda poparł także Fundusz Dróg Lokalnych, także realizowany przez Radę Ministrów i parlamentarną większość PiS-u.

Duda dużo miejsca w kampanii poświęcił roli programów społecznych. Opowiedział się za utrzymaniem świadczeń Rodzina 500 plus, Dobry start czy 13. emerytura. Wśród nowości pojawił się Polski Bon Turystyczny, potocznie nazywanym 500 plus na wakacje.

W ramach pomocy dla polskiej branży turystycznej zapowiedziano przekazanie na każde dziecko w rodzinie bonu elektronicznego o wartości 500 zł. Będzie można go otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i wydać tylko na usługę turystyczną np. nocleg czy przewodnika. Ustawa w tej sprawie została uchwalona pod koniec czerwca w Sejmie, a Senat wprowadził poprawki. Na najbliższym posiedzeniu ma się nimi zająć izba niższa parlamentu i dopiero wtedy trafi ona na biurko prezydenta.

Zobacz także

W kampanii Duda popierał także dodatek solidarnościowy - czyli specjalne świadczenie dla osób, które straciły pracę podczas pandemii koronawirusa. Od czerwca do sierpnia można otrzymać trzykrotnie po 1400 zł z ZUS-u. Ustawa w tej sprawie już weszła w życie i świadczenie jest wypłacane.

W walce o reelekcję prezydent mówił także o programie Moja Woda, potocznie nazywanym oczko wodne plus. Chodzi o dotację 5000 zł do budowy przydomowego zbiornika retencyjnego na wodę deszczową i program dofinansowania studni głębinowych. O pieniądze można się starać od początku lipca.

Andrzej Duda wyraził podczas kampanii nadzieje, że średnie wynagrodzenie w Polsce za 5 lat będzie wynosić 2000 euro. W przeliczeniu, obecnie wynosi ono ok. 1300 euro. Prezydent opowiada się także za wprowadzeniem emerytur stażowych, dzięki którym pracownicy będą kończyć karierę zawodową po odbyciu określonego stażu pracy. W przypadku kobiet ok. 35 lat pracy, a mężczyzn 40 lat.

Kim jest Andrzej Duda?

Andrzej Duda urodził się w 1972 roku w Krakowie.

Z wykształcenia jest prawnikiem a z polityką związany jest od 2000 roku. Wówczas dzisiejszy kandydat w wyborach prezydenckich został członkiem Unii Wolności. Pięć lat później wstąpił w szeregi Prawa i Sprawiedliwości, zaś w 2006 roku został wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Od 2007 do 2011 roku Duda zasiadał w Trybunale Stanu. Jednocześnie był też podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po katastrofie smoleńskiej Duda zrezygnował z tego stanowiska i zajął się polityką lokalną. Uzyskał wówczas mandat radnego miasta w Krakowie. Rok później z ramienia PiS startował w wyborach parlamentarnych i uzyskał mandat poselski.

Zobacz także

W styczniu 2014 został szefem kampanii do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS uzyskał mandat eurodeputowanego w Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). W grudniu tego samego roku Duda ogłosił start w wyborach prezydenckich. Po wygranej w 2015 roku mandat europosła wygasł.

5 lutego 2020 Andrzej Duda ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w tegorocznych wyborach.

RadioZET.pl