Zamknij

Wybory 2019. Najwięcej na rządach PiS skorzystały rodziny z dziećmi

07.10.2019 16:15
Wybory 2019. Podczas rządów PiS najwięcej zyskały rodziny z dziećmi
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Ponad 47 mld zł - tyle zyskały gospodarstwa domowe przez cztery lata rządów PiS. Według ekspertów Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, Polacy otrzymali więcej w kończącej się kadencji Sejmu, niż w 2015 roku obiecali politycy Prawa i Sprawiedliwości. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, wyprawka szkolna, wzrost emerytur oraz korzyści ze zmian w podatku dochodowym - to tylko niektóre z rozwiązań finansowych, które przez ostatnie cztery lata wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA sprawdził, jak decyzje rządu z ostatnich lat wpłynęło na portfele Polaków.    

Zobacz także

Przez wysoki VAT Polacy stracili miliardy

Na całkowite korzyści polskich gospodarstw domowych w latach 2015-2019 składają się przede wszystkim korzyści czerpane ze świadczeń skierowanych do rodzin z dziećmi: 500 plus i Dobry start (odpowiednio 40,2 mld zł i 1,4 mld zł rocznie), wzrost rent i emerytur ponad ustawową indeksację (4,5 mld zł rocznie), świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (2,5 mld zł rocznie) oraz korzyści z rozwiązań przyjętych w systemie podatku dochodowego (7,3 mld zł rocznie).

To w sumie daje kwotę 55,6 mld zł rocznie, jednak po uwzględnieniu innych reform zmalała do 47,7 mld zł. Wpływ na to miało m.in. utrzymanie wysokich stawek podatku VAT (roczne obciążenie gospodarstw domowych o ok. 4,5 mln zł rocznie) czy tzw. danina solidarnościowa - podwyżka podatku dla najbogatszych (więcej o 1,2 mld zł rocznie). 

Co więcej - dopiero w ostatnim roku polskie gospodarstwa domowe odczuły 70 proc. korzyści finansowych, jak 500 plus bez kryterium dochodowego czy reforma podatku PIT.

Pełne roczne korzyści gospodarstw płynące z tych ostatnich zmian, a tym samym ich całkowite konsekwencje dla sektora finansów publicznych odczuwalne będą dopiero w 2020 roku.

Zobacz także

"PiS z nawiązką wywiązało się z deklaracji" 

Eksperci CenEA wskazali, że w pierwszej części mijającej kadencji Sejmu najwięcej zyskali najubożsi. Z kolei w końcówce przez ostatnie programy socjalne i finansowe, skorzystała klasa średnia i najbardziej zamożni. 

Według raportu największymi beneficjentami zmian przez ostatnie cztery lata są rodziny z dziećmi.  

Dochody małżeństw z dziećmi rosną przeciętnie o 712 zł miesięcznie, a rodzin w których rodzice samodzielnie wychowują dzieci – o 652 zł miesięcznie. To znacznie więcej niż obiecywał PiS w kampanii wyborczej w 2015 roku. Te wartości są przeciętnie większe odpowiednio o 265 zł i 203 zł miesięcznie. 

- Patrząc na całkowitą wartość pakietu wprowadzonych rozwiązań należy przyznać, że Prawo i Sprawiedliwość z nawiązką wywiązało się z deklaracji składanych w 2015 roku - wskazał dr hab. Michał Myck, dyrektor CenEA.

Dodał, że duża część reform zaczęła obowiązywać dopiero w ostatnich miesiącach kończącej się kadencji Sejmu.

Gospodarstwa domowe w pełni odczują płynące z nich korzyści dopiero w przyszłym roku i dopiero w 2020 roku reformy te w pełni obciążą sektor finansów publicznych

Michał Myck

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna