Zamknij

Wybory 2019. Piątka Kaczyńskiego na 100 dni nowego rządu

07.10.2019 15:12
Wybory 2019. PiS przedstawił piątkę Kaczyńskiego. Zapowiedź ustaw o 500 plus dla firm i 14. emerytury
fot. PAP/Paweł Supernak

500 plus dla firm, 14. emerytura, darmowe badania profilaktyczne, 100 obwodnic oraz program na rzecz wsparcia dla polskich rolników - takie ustawy na pierwsze 100 dni nowego rządu zaprezentował PiS. Jest jeden warunek - po niedzielnych wyborach partia rządząca musi utrzymać władzę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PiS na niecały tydzień przed wyborami parlamentarnymi obiecał uchwalenie pięciu ustaw, jeśli utrzyma władzę. 

Prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy dotyczące małego ZUS-u dla firm, 13. i 14. emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Zobacz także

Chcieliśmy zapowiedzieć coś, co odnosi się do tej wartości, którą wnieśliśmy do polskiego życia publicznego i którą chcemy podtrzymywać. Tą wartością jest wiarygodność. Zapowiedzieliśmy przed poprzednimi wyborami, że zrealizujemy pewien program i ten program został zrealizowany. I wtedy też mówiliśmy o tym, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego zaprezentowane w poniedziałek pomysły to "konkretne obietnice, konkretne działania składają się na konkretne państwo".

- Państwo, które przedstawia pewien plan działań w bardzo ważnych dla obywateli obszarach, a jednocześnie pokazuje, w jaki sposób w najbliższych dniach - w tym przypadku w stu dniach zaraz po wyborach - chce doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw lub odpowiednich programów – powiedział szef rządu.

Co konkretnie obiecali liderzy partii rządzącej?

Mały ZUS i 500 plus dla firm

Jednym z punktów Piątki na sto dni nowego rządu PiS ma być tzw. mały ZUS. Z tego powodu średnio miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 złotych.

Pierwszy obszar dotyczy działalności mikro i małych firm - zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni - gdzie dochody nie przekraczają 6 tysięcy złotych miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tysięcy złotych miesięcznie, czyli rocznie 120 tysięcy złotych

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Przyznał, że dla większej firmy nie jest to kwota znacząca, ale - jak zaznaczył - dla małej, bardzo znacząca.

Średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 złotych. Średnio, czyli uwzględniając przedsiębiorstwa, które mają 5,5 tysięcy dochodu miesięcznie i te, które mają 2 tysięcy, 2,5 czy 3 tysiące złotych

Mateusz Morawiecki, premier

Co więcej - premier zapowiedział, że wsparcie dla małych przedsiębiorców może być wyższe niż 500 złotych.

Załóżmy, że ktoś ma 2,5 czy 3 tysiące złotych, wtedy ta ulga będzie wyższa niż 500 złotych miesięcznie, wyniesie około 700 złotych miesięcznie. Po pomnożeniu tego razy 12 to będzie 8,4 tysiące złotych rocznie. A więc znacząca ulga dla tych przedsiębiorców, którzy rozwijają skrzydła albo z różnych racji nie osiągają dochodów wyższych niż 3, 4 czy 5 tysiące aż do 6 tysiące złotych

Mateusz Morawiecki, premier

Podał, że dla około 300  tys. firm będzie to bardzo znacząca ulga. - Nasze zobowiązanie jest takie, że ustawa w tym zakresie wchodzi w życie od pierwszego stycznia 2020 roku – zapewnił szef rządu.

13. i 14. emerytura

Morawiecki zapowiedział uchwalenie w pierwszych dniach nowego rządu ustawy dotyczącej 13. emerytury w przyszłym roku oraz 13. i 14. emerytury w 2021 roku.

To musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem

Mateusz Morawiecki, premier

Premier mówiąc o emerytach podkreślił, że rząd w tym roku dokonał "potrójnego impulsu finansowego".

Zobacz także

Najpierw w marcu waloryzacja kwotowa, która wynosiła co najmniej 70 złotych. To też pomnóżmy razy 12, czyli co najmniej 840 złotych podwyżki dla emerytów, którzy mieli najniższe emerytury, aż do poziomu powyżej 2 tysięcy złotych

Mateusz Morawiecki, premier

Przypomniał, że w maju została wprowadzona 13. emerytura.

- Czyli taki wyraźny zastrzyk finansowy, a teraz od 1 października, od kilku dni jest już obniżka podatku PIT z 18 na 17 procent. O jeden punkt procentowy, a więc około 6 procent, które też da 20, 30, 40 złotych, a czasami dla tych, którzy mają wyższe emerytury - 3 czy 3,5 tysięcy złotych - jeszcze więcej pozostawi miesięcznie  w portfelu - tłumaczył szef rządu.

Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych

Prezes PiS i premier zapowiedzieli ustawę o pakiecie kontrolnych badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40. rok życia.

Premier podkreślił, że każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do przeglądu technicznego.

- O ile ważniejsze jest nasze zdrowie, o ile ważniejsze zdrowie obywateli, o które, jak wiadomo, z biegiem lat trzeba dbać coraz bardziej - wskazał szef rządu.

Zobacz także

Dlatego wszystkim obywatelom, którzy ukończyli 40. rok życia, zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem tego sprzętów, który zakupiliśmy - to są tomografy, rezonanse, najróżniejsza aparatura medyczna

Mateusz Morawiecki, premier

Program budowy 100 obwodnic

Po wygranych wyborach PiS zamierza również uchwalić ustawę o programie finansowania co najmniej stu obwodnic. Jak zaznaczył Morawiecki, będzie to wielomiliardowy program finansowany w części z budżetu krajowego, a w części z unijnego.

Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, program na około 20 miliardów złotych - częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica

Mateusz Morawiecki, premier

Według Morawieckiego program ten jest bardzo ważny zarówno dla miast małej i średniej wielkości, jak i dla większych miast. Wskazał przy tym, że w programie znajdą się obwodnice m.in. dla Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy.

Zobacz także

Obwodnica wbrew pozorom jest tym elementem infrastruktury, który przyciąga. Przyciąga turystów, inwestorów, łatwiej jest dojechać do miasta, łatwiej jest wyprowadzić ruch ciężarówkę poza miasto

Mateusz Morawiecki, premier

Jak zaznaczył, zrealizowanie takiego projektu oznacza m.in. czystsze powietrze, zdrowsi ludzie i lepsze warunki dla przedsiębiorców.

Plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników 

- Chcemy Europy wysokich standardów, która traktuje polskich rolników, wieś na równych zasadach, takich jak miejscowości we Francji czy Niemczech - to  jest nasze zobowiązanie na pierwsze 100 dni po wyborach - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu tłumaczył, że Europa wysokich standardów, to Europa, która traktuje polskich rolników, polskie rolnictwo, wieś, małe miejscowości - na równych zasadach. 

Jak tłumaczył, nowy rządowy program dla rolnictwa ten będzie związany z negocjacjami dotyczącymi budżetu UE na kolejną perspektywę.

Poprzez zbudowanie grupy przyjaciół spójności, poprzez Deklarację Warszawską, poprzez naszą skuteczność negocjacyjną, którą pokazaliśmy w procesie wynegocjowania jednej z najważniejszych tek w UE - teki komisarza zajmującego się rolnictwem - pokazaliśmy naszą skuteczność. I pokażemy naszą skuteczność również w kolejnych miesiącach, kwartałach, latach, jeżeli wyborcy nam zaufają, w tym jakże ważnym obszarze wyrównywania standardów

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP