Zamknij

Czternasta emerytura i wzrost płacy minimalnej. PiS ogłosił program wyborczy

07.09.2019 14:32
Wybory 2019. PiS ogłosił program. Czternasta emerytura, wzrost płacy minimalnej i 100 obwodnic
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Czternasta emerytura, wzrost płacy minimalnej, pełne dopłaty dla rolników czy 100 obwodnic - to tylko niektóre z obietnic wyborczych, które na konwencji w Lublinie ogłosił PiS. Prezes partii rządzącej ogłosił, że jego ugrupowanie chce "budowy polskiej wersji państwa dobrobytu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PiS podczas konwencji programowej w Lublinie zaprezentował najważniejsze punkty swojego programu wyborczego.

Lider partii Jarosław Kaczyński powiedział, że celem PiS jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu.

Jeżeli ktoś wie coś więcej na temat tego pojęcia, to wie także, że ono było stosowane, nie w stosunku do pewnego stanu odnoszącego się do poziomu życia ludzi, a w stosunku do pewnej struktury polityczno-społecznej i redystrybucyjnej w państwie

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Podkreślił, że chodzi "o dobrobyt zupełnie realny".

Zobacz także

- My musimy w tej kadencji i daj Boże w następnych - jeżeli społeczeństwo nas poprze - postawić przede wszystkim na wzrost płac i wzrost dochodów społeczeństwa - oświadczył Kaczyński.

Dodał, że ten wzrost płac "musi tak jak poprzednio być powodowany zarówno przez politykę gospodarczą, obniżającą bezrobocie, tworzącą rynek pracownika", ale "musi być wspierany także poprzez decyzje o charakterze państwowym".

Oto najważniejsze punkty programu wyborczego PiS na tegoroczną kampanię wyborczą.

Zobacz także

Trzynasta i czternasta emerytura

Kaczyński zapowiedział nie tylko utrzymanie dodatkowego świadczenia dla emerytów, ale wypłatę kolejnego za dwa lata. W 2021 roku PiS obieciał wypłatę trzynastej i czternastej emerytury.

Emerytura minimalna

Ten punkt programu PiS na kampanię wyborczą ogłosiła była premier Beata Szydło.

- Przypomnę, że zaczęliśmy od wprowadzenia projektu do którego zobowiązaliśmy się jako pierwszego w kampanii wyborczej, projektu powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego - wskazała.

Zobacz także

W 2015 roku kiedy powstał rząd Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości najniższa emerytura wyniosła około 880 złotych. Pierwsza przełomowa decyzja to było podniesienie najniższej emerytury do tysiąca złotych. W tej chwili najniższa emerytura wynosi 1100 złotych. Ten proces będzie kontynuowany, kolejna podwyżka – 1200 złotych minimalnej emerytury

Beata Szydło

- I tak jak zostało zapowiedziane, będzie podwójna trzynastka emerytalna. Trzynasta emerytura zostaje bo wielu emerytów o to pyta. Tak, zostaje. A dodatkowo będzie druga trzynastka - dodała była premier.

Wzrost płacy minimalnej

- Na koniec 2020 roku - czyli za kilkanaście miesięcy - minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł. (...). Na koniec 2023 roku minimalna pensja będzie wynosiła 4 tys. zł - powiedział Jarosław Kaczyński.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Lublinie, że od 2020 roku proponowana wysokość płacy minimalnej będzie wynosić 2600 złotych brutto. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówiło o 2450 zł brutto od początku przyszłego roku.

Natomiast w 2019 roku wysokość płacy minimalnej wynosi 2250 zł brutto.

Program poprawy losu pracowników będzie wsparty oddolnym wypychaniem wynagrodzeń do coraz wyższych poziomów (...). 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 złotych, a więc w takim dwutakcie po około 15 procent rocznie: z 2019 roku na 2020 roku, 15 procent i z 2020 roku na 2021 też około 15 procent

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

Pełne dopłaty dla rolników

- Wreszcie rolnicy otrzymają w końcu pełne dopłaty do hektara, na pełnym europejskim poziomie - powiedział Kaczyński.

Fundusz modernizacji szpitali

Premier Morawiecki zapowiedział w Lublinie powstanie specjalnego funduszu, z którego będzie finansowany program modernizacji szpitali i placówek służby zdrowia. Jego wartość na początek wyniesie 2 mld zł.

- Mamy kolejny bardzo konkretny plan, w jaki sposób pozyskać środki na realizację planów rozwojowych, modernizację opartą o tradycję i kulturę polską. I teraz w kilku punktach chciałbym ten plan przedstawić – mówił podczas konwencji PiS w Lublinie szef rządu.

Po pierwsze, tworzymy fundusz modernizacji placówek służby zdrowia, fundusz modernizacji szpitali. Będzie to fundusz na początek dwumiliardowy i uzupełniany w razie potrzeb; dla wszystkich szpitali, powiatowych i nie tylko, dla przychodni, dla placówek służby zdrowia. Bardzo oczekiwany, bardzo potrzebny program

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

100 obwodnic

Szef rządu ogłosił także powstanie planu budowy 100 obwodnic w całej Polsce. Inwestycje również będą finansowane ze specjalnego państwowego funduszu. 

Tworzymy Fundusz 100 obwodnic. Bo obwodnice są bardzo ważnym programem, który ma zapewnić lepsze warunki tworzenia miejsc pracy, tworzenia przedsięwzięć, inwestowania przez przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki, premier

Jak mówił premier, "właśnie obwodnica - trochę odwrotnie niż jej nazwa by wskazywała - powoduje, że do danego miasta, miasteczka ludzie, przedsiębiorcy, biznes przyjadą i będzie jeszcze więcej miejsc pracy". "Dlatego 100 obwodnic" - wskazał.

Premier mówił, że obwodnice te będą dla wielkich metropolii, jak Warszawa, czy Bydgoszcz.

- I dla bardzo dużych miast, jak Olsztyn czy Zabrze i dla miast średniej wielkości jak Piła, jak Zawiercie, ale też dla mniejszych miast, jak Przysucha, czy Złocieniec czy Miasteczko Śląskie - mamy w planie mnóstwo obwodnic dla samorządów, dla mieszkańców mniejszych i większych miast - tłumaczył szef rządu.

Kolej Plus

PiS zapowiedział na sobotniej konwencji plany remontów kolejnych 150 dworców kolejowych.

Remonty szkół

Morawiecki ogłosił plany powstania specjalnego funduszu na wsparcie remontów szkół i placówki oświatowe. Wartość funduszu ma wynosić 2 mld zł.

Według niego, "szkoła musi być nowoczesna".

I obok najwyższych w historii wielu, wielu lat podwyżek dla nauczycieli w tym roku, chcemy też, żeby od strony technicznej, od strony sprzętu szkoła była jak najnowocześniejsza, żeby uczniowie na wioskach, w małych miejscowościach mieli takie same szanse i podobny, albo taki sam najlepiej sprzęt do nauki, jak ich rówieśnicy w wielkich miastach

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

Podniesienie ryczałtu dla przedsiębiorców

Premier zapowiedział ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorców

Chcemy zaproponować kolejne zmiany. Będzie to skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tysięcy euro do miliona euro, a w przyszłości do dwóch milionów euro

Mateusz Morawiecki, premier

Szef rządu podkreślił, że te zmiany pozwolą na mniejszą biurokrację i mniejsze podatki.

- Następny dobrze policzony koszt w budżecie, policzony dla was przedsiębiorcy - około miliarda złotych, żeby było łatwiej prowadzić wam działalność gospodarczą, żebyście mogli poświęcić się biznesowi - dodał Morawiecki.

Składki ZUS liczone od dochodu

- Po wprowadzeniu małej działalności gospodarczej, czyli od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują - zapowiedział Morawiecki podczas konwencji PiS.

Wcześniej premier zapowiedział, że będzie skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tysięcy euro do 1 mln euro, a w przyszłości do 2 mln euro.

Morawiecki powiedział, że podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy o takie rozwiązania prosili go przedsiębiorcy. - Te dwie zmiany, jeżeli wyborcy nam zaufają 13 października, wdrożymy - podkreślił.

Wybory parlamentarne zaplanowano na 13 października.

RadioZET.pl/PAP