Zamknij

Wybory 2019. Oto najbogatsi posłowie w nowym Sejmie

17.10.2019 08:45
Wybory 2019. Oto najbogatsi posłowie w nowym Sejmie. Morawiecki, Korwin-Mikke i Gut-Mostowy
fot. Grabowski Foto/Shutterstock, Jan GRACZYNSKI/East News, De Visu/Shutterstock

Mateusz Morawiecki, Andrzej Gut-Mostowy czy Janusz Korwin-Mikke – oto posłowie, którzy będą należeć do najbogatszych parlamentarzystów. Z dotychczasowej dziesiątki największych krezusów wśród deputowanych w ławach sejmowych pozostanie dwóch. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Wybory parlamentarne przyniosły ogromne zmiany nie tylko w liczbie partii zasiadających w Sejmie, ale również w samym składzie osobowym izby niższej polskiego parlamentu. 

Kim są najbogatsi posłowie?

Jak podał portal Money.pl, z dotychczasowej dziesiątki najbogatszych posłów mandat zachowało tylko dwóch. Chodzi o Adama Cyrańskiego z PO i Leszka Galemby z PiS. 

Polityk Platformy może pochwalić się majątkiem o wartości 26 mln zł, a jego kolega z partii rządzącej 14 mln zł. 

Zobacz także

W nowej kadencji Sejmu zabraknie np. Marka Jakubiaka. Przedsiębiorca, który dostał się w 2015 roku z list Kukiz'15, deklarował majątek na poziomie 60 mln zł. Jednak to nie oznacza, że wśród nowych posłów zabraknie krezusów. 

Premier z ogromnym majątkiem

Do tego grona jest zaliczany premier Mateusz Morawiecki, który zadebiutuje w roli posła. Według Money.pl szef rządu posiada 5,3 mln zł oszczędności w gotówce. Morawiecki posiada również mieszkanie o wartości ok. 1 mln zł. Do tego dwa domy – 150- i 100-metrowy wraz z działkami.

Polityk nie wpisał w oświadczeniu majątkowym ich szacunkowej wartości. Podobnie jak w przypadku szeregówki o powierzchni 180 metrów kwadratowych ani działki rolnej o powierzchni 2 hektarów.

Zobacz także

Premier posiada również prawa do 3857 akcji banku Santander – wcześniej jako BZ WBK, którego był prezesem. Polityk PiS wpisał również w oświadczeniu majątkowym meble o wartości ok. 250 tys. zł. Zdaniem portalu majątek szefa rządu można szacować na co najmniej 8-9 mln zł.

Do Sejmu wraca za to Andrzej Gut-Mostowy – przedsiębiorca z Zakopanego i w latach 2005-2015 poseł PO. Przed czterema laty posiadał 10 nieruchomości o łącznej wartości ponad 30 mln zł. Ponadto deklarował 6,1 mln zł w gotówce. Przedsiębiorca nazywany jest potocznie „królem Zakopanego”.

Współwłaściciel stacji narciarskiej Witów Ski i innych ośrodków dla turystów może mieć majątek o wartości co najmniej 40 mln zł. 

Korwin-Mikke i jego nieruchomości

Sporym majątkiem może się również pochwalić Janusz Korwin-Mikke, który wraca do sejmowych ław po 26 latach. Jeden z liderów Konfederacji posiada 7 działek o łącznej wartości ponad 6 mln złotych. Najdroższa ma prawie 25 tys. mkw. i jest warta 4,5 mln złotych.

Zobacz także

Były europoseł posiada również inne nieruchomości jak dom o powierzchni 360 metrów kwadratowych wart 680 tys. złotych i 40-metrowe mieszkanie o wartości 350 tys. 

Polityk miał 6 tys. 663 euro i prawie 45 tys. złotych oszczędności oraz dwa samochody – BMW F11 rocznik 2011 warte 60 tys. złotych i Fiata Punto, rocznik 2008, o wartości 3 tys. zł.

RadioZET.pl/Money.pl