Zamknij

9 tysięcy Ukraińców uprawnionych do głosowania. Kto zabiega o ich głosy?

10.10.2019 14:45
Wybory 2019. Nikt nie zabiega o głosy Ukraińców
fot. Shutterstock/beeboys (ilustracyjne)

W żadnym z programów wyborczych nie ma mowy o ukraińskiej mniejszości – zwracają uwagę eksperci z Personnel Service. Z roku na rok grono wyborców zza wschodniej granicy się rozrasta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Coraz więcej osób z Ukrainy ma polskie obywatelstwo, co uprawnia ich do głosowania. Z danych Eurostatu wynika, że tylko w latach 2013-2017 polskie obywatelstwo otrzymało 9,2 tysiąca Ukraińców.

Zobacz także

Mają oni prawo do głosowania w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu RP, nikt jednak nie zabiega o ich poparcie – wskazują eksperci z Personnel Service. Jak dodają, brakuje też projektu integracyjnej polityki migracyjnej.

Za granicą walka partii politycznych o głosy przedstawicieli mniejszości narodowych nie jest niczym zaskakującym. Na ulicach pojawiają się billboardy w językach narodowych cudzoziemców, a podczas konferencji prasowych obecni byli tłumacze. W naszym kraju nie jest to jeszcze standard

– mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Krzysztof Inglot powołuje się na dane OECD, z których wynika, że w 2017 roku Polska była liderem pod względem migracji zarobkowej na świecie. Dominującą grupę imigrantów stanowią Ukraińcy, o których głosy – jak dodaje Krzysztof Inglot- nikt nie zabiega.

Zobacz także

Jak wskazuje Personnel Service, w kolejnych latach liczba Ukraińców z polskim paszportem będzie rosnąć. Dane Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazują, że w latach 2008-2017 wydano prawie 102 tysięcy Kart Polaka, natomiast szacunki Ambasady Ukrainy w Polsce z 2018 roku mówią nawet o 200 tysiącach.

Zobacz także

Eksperci sugerują, że w Polsce brakuje odpowiednich regulacji, które zachęcałyby i dałyby możliwość uczestnictwa w życiu publicznym i politycznym cudzoziemcom, w tym Ukraińcom.

Polska pod względem otwartości polityki migracyjnej zajmuje 32 miejsce na 38 analizowanych państw – wynika z raportu Migrant Integration Policy Index (MIPEX).

Zobacz także

RadioZET.pl/Personnel Service