Zamknij

Wybory 2019. Minister finansów po wyborach o płacy minimalnej i 500 plus

14.10.2019 10:30
Wybory 2019. Minister finansów Jerzy Kwieciński o płacy minimalnej, 500 plus i podatkach
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

– Nie sądzę, aby to był element krytyczny dla konkurencyjności polskiej gospodarki i dla budżetu – tak Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju w wieczór wyborczy komentował wzrostu płacy minimalnej. Na pytanie, czy pozostanie na swoim stanowisku, odpowiedział: „Skład rządu zależy od premiera”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Wybory parlamentarne, według cząstkowych wyników z blisko 91 proc. komisji wyborczych, wygrało Prawo i Sprawiedliwość (44,57 proc.). Zwycięstwo partii rządzącej wskazywały również wyniki pierwszych exit poll po zamknięciu lokali wyborczych.

Jak będzie wyglądać polityka finansowa PiS po wyborach? O to został zapytany przez dziennikarzy w siedzibie partii minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

„Obniżyliśmy podatki w ciągu ostatnich 4 lat”

W jego ocenie główny postulat gospodarczy PiS, czyli ścieżka wzrostu płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto w 2023 roku, nie doprowadzi do problemów finansowych.

Nie chcemy być krajem taniej siły roboczej. To wpływa na inwestycje krajowe i zagraniczne oraz na poziom życia Polaków. Widać wyraźnie, że propozycja podwyższenia płacy minimalnej zbiera pozytywne komentarze, albo może nie zbiera negatywnych komentarzy. Nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Nie sądzę, aby to był element krytyczny dla konkurencyjności polskiej gospodarki i dla budżetu.

Jerzy Kwieciński

Zdaniem Kwiecińskiego Polska w wielu przypadkach jest „wzorem bardzo udanej polityki, przede wszystkim gospodarczej”. „Nie tylko w wymiarze europejskim, ale nawet światowym” – dodał minister finansów.

Przypomniał również zmiany w systemie finansowym, wprowadzone przez ostatnie lata przez rząd PiS.

– Obniżyliśmy podatki w ciągu ostatnich 4 lat. I to te podatki, które dotyczą samych przedsiębiorców, jak podatek CIT. Obecna stawka dla małych firm w wysokości 9 procent jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej – wskazał. 

To są duże zmiany, które odczujemy dopiero w najbliższych miesiącach w naszych kieszeniach.

Jerzy Kwieciński

500 plus będzie wyższe?

Minister Kwieciński również dyplomatycznie odniósł się do pytania o ewentualną waloryzację świadczenia 500 plus, którego wysokość nie zmienia się od trzech lat.

Takie decyzje są podejmowane przez cały rząd i nie tylko przez jednego ministra. Jak będziemy mieli takie propozycje na stole, to będziemy się nimi zajmować. Na razie takich propozycji nie ma.

Jerzy Kwieciński

Na pytania o korektę budżetu państwa na 2020 rok, który według planów rządu ma być bez deficytu, Kwieciński odpowiedział: „Jak będę za to odpowiedzialny, to się będę tym zajmował. Na razie swoją pracę jako minister finansów wykonałem […] Skład rządu zależy od premiera i to on ma pełne prawo każdego ministra powołać i odwołać w każdej chwili”.

Najważniejszą rzeczą w tym roku jest dopięcie wszystkich zadań, które były zaplanowane. To również wiąże się z finansami, bo za tymi zadaniami stoją wydatki. Zadbanie o to, aby wzrost gospodarczy utrzymał się na poziomie, który był do tej pory i przygotowanie planów na kolejne cztery lata. Ale tym zapewne będzie zajmował się nowy minister finansów.

Jerzy Kwieciński

RadioZET.pl