Zamknij

Nie wszystkie lokale wyborcze dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych

10.10.2019 10:38
Lokale wyborcze niedostosowane do potrzeb niepełnosprawnych
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rzecznik Praw Obywatelskich po doświadczeniach z wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządu apeluje do samorządowców, by nie popełniali tych samych błędów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Chodzi o dostępność lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych. Adam Bodnar w piśmie do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pisze o konieczności dostosowania lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.

Kontrola lokali wyborczych przed wyborami do europarlamentu czy samorządów ujawniła liczne uchybienia. W maju, czyli przed wyborami na reprezentantów Polski w Parlamencie Europejskim, pracownicy biura RPO skontrolowani 137 lokali. W 103 miejscach, czyli w 75 procentach, lokale nie były dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych.

Zobacz także

Wśród najczęściej występujących uchybień znalazły się błędy w oznakowaniu krawędzi stopni schodów, brak oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy niedostosowanie miejsca zapewniającego tajność głosowania. Pracownicy Biura RPO zauważyli także, że informacje i obwieszczenia PKW rozmieszczone były w niewłaściwy sposób, a progi przy drzwiach do lokalu wyborczego były zbyt wysokie.

Podczas kontroli odnotowano nawet niedogodności w związku z lokalizacją lokalu wyborczego. Pracownicy Biura RPO zwrócili uwagę na bariery takie jak uszkodzone chodniki, wysokie krawężniki czy nawierzchnia piaskowo-żwirowa.

Zobacz także

Zdaniem RPO liczba nieprawidłowości to oznaka zbyt liberalnych przepisów. Jak czytamy w komunikacie, należy rozważyć potrzebę zwiększenia wymogów przygotowania lokali wyborczych innych niż posiadające formalnie status dostosowanych do potrzeb wyborów wyborców niepełnosprawnych.

Obecnie regulacje w tym zakresie są niewystarczające. Tymczasem z lokali takich wciąż korzysta część wyborców z niepełnosprawnościami, czy w zaawansowanym wieku” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz także

RadioZET.pl/RPO.gov.pl