Zamknij

Podwójna trzynastka według PiS to koszt kolejnych kilku miliardów złotych

08.09.2019 11:42
Wybory 2019. Ile będzie kosztować trzynastka i czternatska w 2021 roku? Program PiS
fot. PAP/Wojtek Jargiło

W budżecie państwa trzeba znaleźć dodatkowe miliardy złotych, aby sfinansować emerytalne obietnice PiS, ogłoszone podczas sobotniej konwencji w Lublinie. Chodzi m.in. o wzrost minimalnej emerytury i wypłatę tzw. czternastki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Wybory parlamentarne, które odbędą się 13 października, dla partii rządzącej są kluczowym starciem o utrzymanie władzy. 

Podczas sobotniej konwencji PiS w Lublinie, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zaprezentowało najważniejsze punkty swojego programu na rozpoczętą kampanię wyborczą. 

Zobacz także

Wzrost minimalnej emerytury

Wśród nich główną rolę grały zapowiedzi dla emerytów. Prezes PiS ogłosił utrzymanie i rozszerzenie programu Emerytura plus, czyli dodatkowych świadczeń dla seniorów.

W roku 2021 ogromna większość emerytów, otrzyma drugą trzynastkę. Czyli nie jedną trzynastkę, ale dwie trzynastki

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Dodatkowo ma wzrosnąć minimalna emerytura, w wysokości której w tym roku po raz pierwszy została wypłacona trzynastka. W maju emeryci i renciści otrzymali dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto (około 888 zł na rękę). 

Natomiast w przyszłym roku trzynastka ma wynosić już 1200 zł brutto. 

Jak przypomniał portal Business Insider Polska, koszt sfinansowania trzynastej emerytury w tym roku to około 10,8 mld zł. Dodatkowe świadczenie otrzymało maksymalnie 9,8 mln osób.

Zobacz także

Trzeba szukać dodatkowych miliardów złotych

Według wyliczeń portalu, PiS musiałby znaleźć w budżecie państwa dodatkowy miliard złotych na sfinansowanie podwyżki trzynastki. 

Obciążenie dla kasy państwowej wzrośnie w 2021 roku, jeśli PiS zrealizuje obietnicę wypłaty czternastej emerytury.

Według programu wyborczego PiS, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa (PAP), świadczenie otrzymają emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury. Program obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy około 2 900 zł w 2021 roku.

Tymczasem według danych ZUS, na które powołał się Business Insider Polska, 18,4 proc. emerytów i rencistów pobiera świadczenia w wysokości powyżej 3 tys. zł. To oznacza, że zdecydowana większość seniorów otrzymała by aż dwa dodatkowe świadczenia od państwa w 2021 roku.

Trzynastka i czternastka dla emerytów i rencistów w 2021 roku może kosztować około 20 mld zł. Jednocześnie PiS opowiada się za utrzymaniem obecnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

To oznacza, że liczba uprawnionych do świadczenia za dwa lata może wzrosnąć, podobnie jak koszty programu świadczeń.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska