Zamknij

Schetyna: do 2040 roku wyeliminujemy węgiel w energetyce

13.07.2019 11:48
Wybory 2019. Grzegorz Schetyna: do 2040 roku wyeliminujemy węgiel w energetyce
fot. PAP/Rafał Guz

Podczas konwencji programowej lider PO Grzegorz Schetyna zaprezentował drogę odejścia od węgla w Polsce. - Zobowiązujemy się, że do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 roku - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 roku - w energetyce - zapowiedział.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Schetyna w swoim wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej mówił też, że w programie KO znalazł się m.in. punkt dotyczący czystego powietrza i wody. - To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa - podkreślił.

Walka ze smogiem

Świeże powietrze już tylko z nazwy jest świeże, a znalezienie czystego - wymaga wypraw i poszukiwań. Ogromne obszary Polski zagrożone są pustynnieniem. Już za naszego życia krajobraz Polski może zmienić się nie do poznania. Produkcja rolna może stać się niezwykle trudna, a w niektórych miejscach po prostu niemożliwa

Grzegorz Schetyna, lider PO

Zobacz także

Według Schetyny "zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości".

- Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą, ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo, jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie - podkreślił szef PO.

Lider PO zapowiada odejście od węgla

Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrze w Polsce do "poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki.

Zobacz także

Zobowiązujemy się, że do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 roku - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 roku - w energetyce

Grzegorz Schetyna, lider PO

- Musimy Polskę posprzątać - oświadczył lider PO. Mówił, że należy wydać natychmiastowy zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczyć zużycie plastiku.

Przewodniczący Platformy zapowiedział też program "Dzika rzeka", który - jak tłumaczył - "uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki". Podkreślił, że Koalicja przeprowadzi też projekt "Zielona Polska", który przewiduje zalesienie naszego kraju.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP