Zamknij

500 plus, składki ZUS i emerytury. Jakie plany mają politycy? [DEBATA RADIA ZET]

03.10.2019 22:27
Debata Radia ZET
fot. Radio ZET

Czy zlikwidować program 500 plus? Czy emerytom należy się trzynastka? Co ze składkami na ZUS? Na te i inne pytania odpowiadali przedstawiciele największych partii w debacie Radia ZET.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

 

W organizowanej przez RadioZET dyskusji, każdy z uczestników debaty mógł wylosować jedno pytanie z danej dziedziny.  Jak politycy poradzili sobie z finansami?

Zobacz także

Radosław Fogiel, PiS. Czy należy ograniczyć lub zlikwidować program 500 plus?

To świadczenie nie powinno być ograniczone. Nasza partia udowodniła, jak bardzo zależy nam na rodzinie.  Gdy pojawiły się nowe możliwości w budżecie, program został rozszerzony. Dziś 500 plus przysługuje na każde dziecko. To program, który pomaga rodzinom i niweluje biedę. Nie mam wątpliwości, że program się sprawdził. Warto zauważyć, że to nie jedyne wsparcie dla rodzin. PiS wspiera rodziny poprzez program Dobry Start i wyprawkę dla uczniów, w planach są także darmowe leki dla kobiet w ciąży.

Zobacz także

Krzysztof Gawkowski, Lewica. Czy trzynasta emerytura powinna być wprowadzona?

Reforma emerytalna jest kluczowa dla lewicy. Powinniśmy robić wszystko, by świadczenie było wyższe, ale nie poprzez dodatkową emeryturę. To świadczenie każdego miesiąca powinno być wyższe, to lepsze niż jednorazowy bonus. Chcemy wprowadzić obywatelską emeryturę nie niższą niż 1600 złotych. „Trzynastkę” można rozłożyć na każdy miesiąc zwiększając miesięczne świadczenie co najmniej o 250 złotych.

Zobacz także

Dariusz Klimczak, Koalicja Polska. Czy składki ZUS powinny być zależne od dochodu?

Hasłem przewodnim PSL i Kukiz’15 jest dobrowolny ZUS. Przedsiębiorca powinien mieć możliwość „wakacji od  ZUS-u”. Często firmom nie wystarcza pieniędzy, by spłacić zobowiązania właśnie przez wysokość składek.  Dobrowolny ZUS sprawiłby, że część osób wyjdzie z szerej strefy.  Wysokość składek na ZUS to największy problem dla firm, cieszę się ze taka dyskusja została sprowokowana w tej kampanii . Niejednokrotnie już wcześniej wspominał o tym Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

Bartłomiej Pejo, Konfederacja. Czy zakaz handlu powinien być ograniczony?

Powinien być zniesiony. Polacy sami powinni wybierać kiedy mają czas na zakupy, a kiedy na odpoczynek. Wprowadzenie zakazu handlu utrudniło działalność małych, lokalnych sklepów. To zabija przedsiębiorczość. Finanse i gospodarka są kluczowe dla Konfederacji. My proponujemy 1000 plus, bo o tysiąc złotych wzrosną pensje Polaków, jeśli obniżymy podatki. Szczególnie podatek dochodowy, bo to kara za przedsiębiorczość. Podobnie jak Koalicja Polska popieramy także dobrowolny ZUS.

Zobacz także

Barbara Nowacka, Koalicja Obywatelska. Jaka powinna być wysokość płacy minimalnej w 2023 roku?

Chcemy żeby wszyscy zarabiali więcej. Dziś to nie bezrobocie jest problemem, lecz niskie płace. Podnoszenie płacy minimalne nie może być jednak bezmyślne, musimy myśleć o małych firmach i nie obciążać ich. Premie za aktywność powinny być finansowane z budżetu państwa. To nakręci gospodarkę. Mamy to zapisane w programie „Niskie podatki –wysoka płaca”. Rozsądnie podwyższymy płace minimalną, będziemy także pamiętać o przedsiębiorcach, których wzrost płacy minimalnej może zabić.

Zobacz także

Na pytania odpowiadali:

  • zastępca rzecznika PiS i „dwójka” na liście w okręgu radomskim Radosław Fogiel
  • startująca do Sejmu z pierwszego miejsca w okręgu gdyńsko-słupskim Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska)
  • Komitet PSL-Koalicja Polska reprezentował wiceprezes PSL Dariusz Klimczak
  • „Jedynka” w okręgu bydgoskim Krzysztof Gawkowski (Lewica) 
  • Konfederacja, którą reprezentował Bartłomiej Pejo, kandydujący do Sejmu z drugiego miejsca w Warszawie.

RadioZET.pl