Zamknij

PiS wygra wybory parlamentarne – przewidują analitycy mBanku

Piotr Drabik
24.01.2019 12:21
Wybory 2019. Analitycy mBanku: PiS wygra wybory. Pomogą im zmiany w programie 500 plus
fot. Krystian Maj/KPRM/PD

Według analityków mBanku Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne. Wpływ na taki scenariusz ich zdaniem będzie miało podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz zmiany w programie 500 plus. Eksperci założyli również sytuację, w której niespodziewanie wygrywa opozycja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Na kogo będziesz głosować w wyborach?

Liczba głosów:

PiS na około 10 miesięcy przed wyborami parlamentarnymi jest liderem sondaży politycznych. Według prognozy „Gospodarka i rynki w 2019 roku”, opracowanej przez analityków mBanku (większościowym udziałowcem jest niemiecki Commerzbank), partia rządząca prawdopodobnie utrzyma się przy władzy.

PiS ma zwycięstwo w kieszeni?

„Mając na uwadze obecny obraz sceny politycznej i relatywnie niewielkie pogorszenie sytuacji gospodarczej przewidujemy zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych jesienią bieżącego roku” – wskazują eksperci.

Zobacz także

Dodają, że obecnie nie ma znaczenia, czy po wyborach rząd będzie większościowy, czy koalicyjny. W tym scenariuszu analitycy przewidują również utratę kontroli przez PiS w Senacie, ale „jego rola ustrojowa nie jest decydująca”.

Jednocześnie podkreślono nieprzewidywalność polskiej sceny politycznej.

„Historia pokazuje, że rządy samodzielne przy poparciu mniejszym od 40 proc. wymagają rozdrobnienia sceny politycznej i dużej skali »zmarnowanych« głosów – po wyborach w 2015 roku 17 proc. głosujących nie ma reprezentacji w Sejmie (po wyborach w 2007 i 2011 r. było to 4 proc.; rekord to 1993 r. – 35 proc.)” – podkreślono w raporcie. 

Jakie zmiany w 500 plus?

Zdaniem ekspertów mBanku w zwycięstwie PiS mogą pomóc dwie propozycje – podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6 tys. złotych (koszty stymulacji podatkowej mogą wynieść 12 mld zł) oraz zmiany w programie Rodzina 500 plus.

„Przy rosnącym przeciętnym wzroście płac coraz mniejsza liczba świadczeń przyznawana jest na pierwsze dziecko. Dlatego można oczekiwać modyfikacji programu podwyższającej próg uprawniający do świadczenia na 1 dziecko do co najmniej 900 zł. Koszt takiego rozwiązania można szacować na ok. 2 mld zł” – przewidują analitycy. 

W raporcie znalazły się również inne możliwe scenariusze w sprawie rozszerzenia programu 500 plus.

Zobacz także

Wśród nich m.in. rozszerzenie świadczenia na wszystkie dzieci (koszt tego rozwiązania to dodatkowe 19 mld zł dla budżetu), zwiększenie świadczenia o 100 zł (koszt takiego rozwiązania to 4,5 mld zł) oraz wprowadzenie świadczenia dla innych grup, np. 500 zł jednorazowo w roku dla emerytów (koszt ok. 4,5 mld zł).

Do tej pory rząd zapowiedział tylko podniesienie kryterium dochodowego na pierwsze dziecko w ramach programu 500 plus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska 23 stycznia powiedziała, że wzrośnie ono o co najmniej 100 złotych. Obecnie wynosi ono 800 zł netto oraz 1200 zł netto w przypadku niepełnosprawnego dziecka.

Analitycy mBanku przewidują w kolejnych latach spowolnienie wzrostu gospodarczego Polski.

W ubiegłym roku PKB naszego kraju wynosiło 5,1 proc. (dane GUS z listopada 2018 roku), a w raporcie eksperci przewidują spadek 3,7 proc. w 2019 roku. W kolejnych latach polska gospodarka ma zwolnić jeszcze bardziej – 3,3 proc. w 2020 roku oraz 2,9 w 2021 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD