Zamknij

Wszystkie liczniki prądu do wymiany. Nowy kosztuje 360 zł

15.04.2021 21:39
licznik energii elektrycznej
fot. MONKPRESS/East News

Sejm uchwalił zmiany w Prawie energetycznym, zobowiązując dostawców energii do wymiany obecnie działających liczników energii elektrycznej na modele inteligentne, pozwalające na zdalne monitorowanie zużycia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyliczyło, że jedno takie urządzenie to koszt 360 zł.

Energia elektryczna podrożała na początku 2021 roku z powodu wprowadzenia opłaty mocowej oraz coraz wyższych kosztów ponoszonych przez sektor energetyczny w związku ze stawianiem na węgiel. To jednak nie koniec dodatkowych wydatków, na jakie trzeba się już zacząć szykować.

Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego, a wraz z nią harmonogram kompleksowego programu wymiany obecnych liczników energii elektrycznej na urządzenia inteligentne. Kosztami wycenianej na miliardy złotych operacji mają być obciążeni klienci.

Liczniki energii elektrycznej trzeba wymienić. Koszt poniosą klienci

Najważniejszymi zmianami przyjętymi w nowelizacji Prawa energetycznego jest stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii CSIRE oraz wprowadzenie harmonogramu montażu inteligentnych liczników.

Ich stosowanie wymusza transformacja energetyczna i dążenie do jak najbardziej efektywnego wykorzystywania zasobów. Dzięki nowym licznikom możliwe będzie znacznie dokładniejsze monitorowanie zapotrzebowania na energię i dostosowywanie do niego mocy elektrowni. Dane mają być pobierane co 15 minut.

Do końca 2023 roku inteligentne liczniki mają być zamontowane u co najmniej 15 procent odbiorców, do końca 2025 roku ma z nich korzystać już 35 procent klientów, na koniec 2027 harmonogram zakłada montaż u 65 procent odbiorców, by już rok później wymagać instalacji urządzeń co najmniej 80 procent klientów.

Akcja wymiany liczników u 13 mln odbiorców przewidziana jest na 15 lat i ma kosztować łącznie 11,3 mld zł. Kwoty tej nie wyłożą dostawcy – w wyższych rachunkach zapłacą ją klienci.

Przy tym, odbiorcy nie muszą się martwić, bowiem koszty zostaną rozłożone w długim horyzoncie czasowym, co zapewni stabilność tego procesu i akceptowalność społeczną odbiorców energii. Stabilność finansowania procesu wymiany liczników zagwarantują operatorom systemów dystrybucyjnych (OSD) stosowne zapisy w ustawie. Koszty te zostaną uwzględnione przy zatwierdzaniu taryf OSD (przenoszone w stawkach dystrybucyjnych) przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jednym ze źródeł finansowania akcji wymiany liczników mają być unijne środki dla inwestycji prorozwojowych w sektorze energetycznym. Niewykluczone, że środki na ten cel zostaną zapisane w KPO, będąc częścią działań uwzględnionych w programie transformacji energetycznej.

W ustawie znalazł się zapis zabraniający profilowania klientów za pomocą danych pomiarowych uzyskanych w ramach centralnego systemu informacji rynku energii. Jednocześnie wskazano, że do zgromadzonych danych stosować się będą przepisy RODO.

RadioZET.pl/PAP