Zamknij

Wszystkich Świętych. Czy za 1 listopada przysługuje dzień wolny?

28.10.2020 17:28
1 listopada a dzień wolny od pracy
fot. muchomoros/shutterstock (ilustracyjne)

W najbliższą niedzielę obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Czy za 1 listopada należy się dzień wolny od pracy? Czy dniem wolnym będzie też 2 listopada?

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. W Polsce jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W tym roku święto to przypada w niedzielę.

Czy z tego tytułu pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny? Odpowiedź znajdziemy w Kodeksie Pracy.

Czy za 1 listopada należy się wolne?

Zgodnie z art.30 § 2 tego aktu „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Zobacz także

Dzień Wszystkich Świętych przypada w tym roku w niedzielę, przez co pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania pracownikom innego dnia wolnego. W świetle przytoczonego przepisu, gdyby święto wypadało w sobotę, pracodawca musiałby obniżyć wymiar pracy i wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny. W przeciwnym razie, u pracowników zgromadziłyby się godziny nadliczbowe, za które pracodawca musiałby zapłacić.

Co do zasady, 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy. Podczas jednej z konferencji prasowych zapytaliśmy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, czy w związku z pandemią rząd wyjątkowo ustanowi więcej wolnych od pracy dni. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć tłumów na cmentarzach poprzez rozłożenie ruchu na kilka dni.

- Wolny dzień w poniedziałek (2 listopada - przyp. red.) był przez nas analizowany, ale na tę chwilę nie ma takiej zgody i podejścia, żebyśmy taki dzień wolny utworzyli - wyjaśnił Niedzielski.

Zobacz także

- W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa. Takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów i podróżowania. Realizujemy strategię zostań w domu, na ile jest to możliwe - podkreślił.

RadioZET.pl