Zamknij

Wszyscy zostaną zaszczepieni do końca wakacji. Kiedy koniec lockdownu?

04.03.2021 19:27
Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East New

Wszyscy chętni Polacy zostaną zaszczepieni jeszcze przed końcem wakacji – zadeklarował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jeśli rzeczywiście uda się poddawać wakcynacji 5 mln osób miesięcznie, lockdown może udać się na dawno wyczekiwaną przez wszystkich emeryturę znacznie wcześniej.

Szczepienia przeprowadzane są w Polsce w coraz szybszym tempie. Pełną, dwukrotną dawkę otrzymało ponad milion osób, a ponad łącznie ponad 3 miliony zostało poddanych wakcynacji. Oznacza to, że plany Narodowego Programu Szczepień na pierwszy kwartał 2021 roku zostały osiągnięte już na początku marca.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo i proces szczepień będzie cały czas przyspieszał. Do dotychczasowych dostawców, czyli Pfizera, Moderny i AstraZeneki dołączą bowiem nowi, co pozwoli znacznie zwiększyć wolumen dostaw szczepionek do naszego kraju. A im więcej zaszczepionych, tym mniejsza potrzeba utrzymywania lockdownu.

Kiedy skończy się lockdown? Obostrzenia mogą odejść przed wakacjami

Mało kto spodziewał się, że pandemia zdezorganizuje nasze życia na tak długo. W lecie 2020 roku wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze i powrót do normalności jest już bliski. Niestety okazało się, że częściowe luzowanie obostrzeń mogło być częścią kampanii wyborczej, mającej zapewnić reelekcję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, i restrykcje w dotkliwej formie wszystko zmieniły.

Wraz z pojawieniem się szczepionek koniec pandemii jest bliższy, niż kiedykolwiek przedtem. Według optymistycznych założeń, wystarczy przetrwać trzecią falę, żeby móc powoli żegnać się z COVID-19 i wprowadzonymi z powodu choroby obostrzeniami.

Jeżeli przyjmiemy, że poziomem docelowym, pożądanym, jest zaszczepienie mniej więcej 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 21-23 mln osób, to cały czas podtrzymuję scenariusz, że do końca wakacji wszyscy chętni powinni być już zaszczepieni.

Adam Niedzielski

Co więcej, na możliwość skorzystania z efektów szczepień i wypracowania odporności zbiorowej nie trzeba będzie czekać do zakończenia programu wakcynacji: luzowanie obostrzeń nastąpi znacznie wcześniej. Tym bardziej, że rząd zapowiedział, że będzie akceptować większe ryzyko, niż do tej pory.

Potwierdził to minister zdrowia Adam Niedzielski, który dał do zrozumienia, że część restrykcji zniknie po świętach wielkanocnych. Premier Mateusz Morawiecki zapytany o termin końca lockdownu poprosił, żeby „wytrzymać jeszcze chwilę, do czerwca”.

Z tych słów można wywnioskować, że można już szykować się na korzystanie z wakacyjnego okresu urlopowego. Część obostrzeń będzie wtedy jeszcze co prawda obowiązywać, wygląda jednak na to, że w znacznie łagodniejszej formie.

Lockdown zacznie znikać z naszego życia w kwietniu 2021 roku, w czerwcu 2021 obostrzenia mogą zostać zniesione niemal do końca, a na jesieni stać się niedostrzegalne.

RadoZET.pl