Zamknij

Wstęp do restauracji tylko z certyfikatem. Warszawski lokal wprowadza ograniczenia

21.09.2021 20:56
Wstęp do restauracji tylko z certyfikatem. Warszawski lokal wprowadza ograniczenia
fot. Facebook/DerElefantWarszawa

Pierwsza polska restauracja wprowadza ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Od 1 października 2021 roku goście warszawskiego „Der Elefant” będą musieli pokazać certyfikat szczepień, dokument potwierdzający wyzdrowienie lub negatywny test, zrobiony najpóźniej 48 godzin przed wizytą w lokalu. Pracownicy restauracji sprawdzą także dowód tożsamości.

Szczepienia na COVID-19 podzieliły społeczności wielu krajów na zwolenników i przeciwników. W sierpniu 2021 roku pisaliśmy o nietypowym pomyśle na biznes, który miała właścicielka małej kawiarni w Austrii. Postanowiła sprzedawać kawę i ciasto tylko osobom, które nie przyjęły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Osoby zaszczepione nie są obsługiwane.

Tymczasem w Warszawie pierwsza restauracja oficjalnie zapowiedziała, że będzie przyjmować tylko zaszczepionych gości. Portal warszawa.naszemiasto.pl poinformował, że lokal „Der Elefant” przy Placu Bankowym będzie obsługiwać jedynie osoby zaszczepione, ozdrowieńców i gości posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa. Niezbędne będzie przy tym pokazanie dowodu tożsamości.

Wstęp do restauracji tylko z certyfikatem. Warszawski lokal wprowadza ograniczenia

Przedstawiciele restauracji podkreślają, że lokal będzie otwarty tylko dla zaszczepionych, zdrowych i przebadanych, "aby zagwarantować jak największe bezpieczeństwo gościom". Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 października 2021 roku.

W obliczu zagrożenia kolejną falą pandemii podjęliśmy bardzo trudną, ale dla nas bardzo ważną decyzję. To wszystko, aby zagwarantować jak największe możliwe bezpieczeństwo pracownikom i odwiedzającym nas gościom. Pandemię i związane z nią zagrożenia traktujemy poważnie i czujemy się odpowiedzialni za naszych gości. Tylko działając wspólnie i zachowując się odpowiedzialnie, jesteśmy w stanie bezpiecznie przetrwać

Artur Jarczyński, restaurator, właściciel Der Elefant

Portal warszawa.naszemiasto.pl informuje, że już na początku pandemii właściciel restauracji Der Elefant przeszedł konsultacje z wojewódzkim konsultantem ds. epidemii. Prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch przygotowała dla pracowników wytyczne dotyczące obsługi gości w reżimie sanitarnym.

- Od początku pandemii do dzisiaj personel nieprzerwanie obsługuje gości w maskach ochronnych. Maski te są w różnych kolorach i są przez wszystkich zmieniane co 2 godziny, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę - zaznacza Der Elefant w komunikacie.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie lokale trzymają się zasad. Inspekcja Handlowa tuż po zniesieniu restrykcji skontrolowała 58 restauracji w miejscowościach turystycznych. O wynikach kontroli, która zakończyła się 10 czerwca 2021 roku, informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspektorzy odwiedzili bary, pizzerie, restauracje, zajazdy, karczmy, stacje paliw w 13 województwach. Wnioski? Nierzetelna obsługa, brak widocznych cen, zaniżona waga potraw. Restauracje chcą szybko odrobić pandemiczne straty. Niestety - w niektórych przypadkach - kosztem klienta.
 

RadioZET.pl/warszawa.naszemiasto.pl