Zamknij

Wspólny bilet na samolot, autobus i taksówkę. Co planuje ministerstwo?

Katarzyna Witwicka
09.01.2020 14:46
Wspólny bilet nie tylko na kolej. Na czym to polega?
fot. Shutterstock/DigitalMammoth (ilustracyjne)

Ministerstwo Infrastruktury chce poszerzyć program „wspólny bilet” o współpracę z kolejnymi przewoźnikami. W grę wchodzi też transport lotniczy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo pracuje nad pomysłem wspólnego biletu na różne środki transportu. Chodzi o to, aby pasażer mógł kupić jeden bilet na cały przejazd koleją, niezależnie od kanału sprzedaży i przewoźnika.

Jak czytamy w komunikacie resortu, celem jest to, aby jak najwięcej pasażerów wybierało kolej jako podstawowy środek transportu, a także aby transport zbiorowy mógł konkurować z mobilnością indywidualną. Ministerstwo zaznacza, że kolej to niejedyny środek transportu, który obejmował będzie bilet.

W perspektywie, planowana jest rozbudowa oferty nie tylko o kolejnych przewoźników kolejowych, ale również autobusowych, lotniczych i taksówki oraz o inne usługi potrzebne do kompleksowego zaplanowania podróży, jak na przykład możliwość zarezerwowania noclegu w hotelu 

- poinformował w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że pomysł wspólnego biletu znalazł swoje odzwierciedlenie w dokumentach  tj. Strategia Rozwoju Transportu. Ta zakłada integrację różnych gałęzi transportu, m.in.: "wprowadzenie biletu ważnego na wszystkie środki transportu u wszystkich przewoźników w skali regionów i kraju (biletu elektronicznego)".

Zobacz także

Wiceminister Andrzej Bittel wskazał, że projekt miałby objąć współpracę z przewoźnikami lotniczymi i oferującymi przejazdy taksówkami.

We Wspólnym Bilecie, dostępnym dla pasażerów kolei od grudnia 2018 roku, uczestniczą obecnie: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Przewozy Regionalne (Polregio), Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Małopolskie i Koleje Śląskie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP