Zamknij

Rozliczenie PIT z małżonkiem może się opłacać. Na czym to polega?

23.01.2020 13:53
Wspólny PIT za 2019 rok. Zasady, warunki, kiedy się opłaca
fot. Shutterstock/Photographee.eu (ilustracyjne)

Złożenie PIT za 2019 roku może się bardziej opłacać, jeśli zrobimy to z małżonkiem. Zasada jest prosta: im większa różnica w dochodach, tym większy zysk.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Małżonkowie są uprzywilejowani przez skarbówkę. Mogą połączyć swoje dochody i złożyć wspólną deklarację podatkową, co pozwoli im zaoszczędzić kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych w PIT. Na czym to polega?

Kiedy opłaca się wspólne rozliczenie PIT?

Przy obliczeniu podatku skarbówka bierze pod uwagę sumę dochodów małżonków z 2019 roku. Podatek wylicza się wówczas w podwójnej wysokości ale od połowy łącznych dochodów pary. Co najważniejsze, stawka podatku wynosi 17 procent do dochodów równych 85 528 złotych. Zasada jest prosta: im większa dysproporcja między dochodami małżonków, tym większa korzyść podatkowa. Gdy tylko jeden z małżonków zarabia, wówczas wspólne rozliczenie jest najkorzystniejszą opcją.

Zobacz także

Przykłady:

  • Podatnik A zarobił 20 tysięcy a podatnik Y 100 tysięcy złotych w 2019 roku.  W rozliczeniu za 2019 rok w pierwszym progu podatkowym PIT wynosi wyjątkowo 17,75 procent (niższa stawka zaczęła obowiązywać dopiero w październiku). W przyszłorocznych obliczeniach będzie to 17 procent. Podatek od dochodów A w indywidualnym rozliczeniu wyniósłby w przybliżeniu 3550 złotych. Podatnik A nie zarobił więcej niż 85,5 tysiąca złotych, więc obowiązującą stawką jest 17,75 procent.
  • Podatnik B zapłaci 17,75 procent podatku od kwoty 85 528 złotych czyli 15 181 złotych i 32 procent od nadwyżki, czyli od kwoty 14 472 złotych. To daje łącznie 4631 złotych i 15 181 złotych, a zatem podatnik B zapłaci 19 812 złotych. 

Każda z tych kwot wymaga uwzględnienia kwoty zmniejszającej podatek. Nie jest to zatem ostateczny kształt podatku. A i B bez uwzględnienia kwoty zmniejszającej podatek zapłacą razem około 23 362 złotych PIT.

Ile zapłaciliby przy łącznym opodatkowaniu?

Ich łączny dochód to 120 tys. złotych. 17,75 proc. PIT z połowy tego dochodu, czyli 60 tys. wynosi 10 650 zł. Podatek w podwójnej wysokości to 21 300 złotych (bez kwoty zmniejszającej podatek).

Efekt? Małżeństwo zaoszczędzi ponad 2 tysiące złotych.

Zobacz także

Wspólne rozliczenie małżonków – warunki

Jednym z warunków jest bowiem zawarcie związku małżeńskiego przed rozpoczęciem roku podatkowego, którego dotyczy deklaracja. Oznacza to, że pary, które wzięły ślub po 1 stycznia 2019 roku, nie będą mogły jeszcze skorzystać w tej preferencji. Kluczowym warunkiem skorzystania z tej formy rozliczenia jest wspólność majątkowa między małżonkami. Pod pewnymi warunkami, skorzystać ze wspólnego rozliczenia może też wdowa lub wdowiec.

Zobacz także

Wspólne rozliczenie dochodów małżonków następuje na wniosek złożony przez nich we wspólnym zeznaniu podatkowym. Wniosek może być wyrażony przez jednego z małżonków, przy czym w takim przypadku jest to równoznaczne ze złożeniem przez małżonka oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków.

Zobacz także

RadioZET.pl