Zamknij

ARiMR: będzie wsparcie finansowe dla sprzedawców chryzantem

02.11.2020 07:55
Rekompensaty dla sprzedawców chryzantem
fot. Reporter Poland/East News

Decyzja o zamknięciu cmentarzy na trzy dni oznacza dla sprzedawców kwiatów i zniczy niemałe straty. Odpowiedzialność za działania rządu w tym przypadku ma przejąć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłaci handlowcom rekompensaty.

Dzień Wszystkich Świętych dla sprzedawców zniczy i kwiatów do tej pory wiązał się z niemalże pewnym zyskiem. Decyzja premiera o zamknięciu cmentarzy pokrzyżowała plany handlowców, którzy w tym roku odnotowali straty.

Cmentarze są zamknięte od 31 października do 2 listopada. Rząd podjął taką decyzję celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rekompensaty dla sprzedawców chryzantem

O ile niesprzedane w tym roku przez cmentarny „lockdown” znicze można pozostawić na kolejne dni po 2 listopada lub przyszłoroczne święta, o tyle sprzedawcy żywych kwiatów musieli pogodzić się ze stratami.

Zobacz także

Premier ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy w piątek 30 października popołudniu, czyli z zaledwie kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem. Tego dnia przycmentarne parkingi pełne już były kwiatów, które czekały na kupców. Sprzedawcy nastawili się na kilkudniowy ruch, tymczasem dowiedzieli się, że kwiaty, w które zainwestowali najpewniej w dużej części zmarnują się.

Na godzinę po konferencji prasowej, około godziny 17 w piątek premier Mateusz Morawiecki uspokoił handlowców pisząc na Twitterze o planowanym wsparciu. „W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu” – napisał premier.

Zobacz także

Na więcej konkretów sprzedawcy mogli liczyć dopiero w niedzielę 1 listopada. Wówczas dowiedzieli się, że ARiMR wypłaci im pieniądze. Wciąż jednak jest więcej pytań niż odpowiedzi w tej sprawie.

Wiemy jedynie, że organ ten wypłaci pomoc finansową dla producentów i sprzedawców chryzantem w związku z zamknięciem cmentarzy. Jak poinformowała ARiMR w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, "pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty".

Wsparcie ma trafić jedynie do tych, którzy zakupili przynajmniej 50 kwiatów doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Co zrobić, by uzyskać pieniądze? Przedsiębiorca powinien wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Kwiaty od sprzedawców będą mogły odebrać samorządy lub organizacje pozarządowe. Podmioty te muszą zgłosić taki zamiar do 12 listopada w ARiMR. Wysokość wsparcia dla sprzedawców nie jest jeszcze znana. Zostanie ona oszacowana w rozporządzeniu, zaś pieniądze będą wypłacane przedsiębiorcom do końca roku.

RadioZET.pl/PAP