Zamknij

Koronawirus. Jest pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

18.03.2020 12:00
Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. Rząd pokazał szczegóły
fot. Krystian Maj/KRPM

Podczas Rady Gabinetowej rząd i prezydent ustalili szczegóły pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, którzy są w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa. Jego wartość to 212 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Celem środowego posiedzenia Rady Gabinetowej było omówienie przygotowanego przez rząd pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Zdaniem prezydenta Dudy "nie uda się uniknąć deficytu budżetowego" z powodu koronawirusa. Z kolei w ocenie premiera Morawieckiego skutki gospodarcze rodzącego się kryzysu mogą być trudniejsze, niż te podczas recesji gospodarczej z lat 2008-2009.

Wśród tych propozycji znalazło m.in. odroczenie płatności składek na ZUS, system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą regularnie pracować podczas epidemii, pożyczki na niskim oprocentowaniu oraz przejęcie leasingowanych samochodów przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Jaką pomoc oferuje rząd?

Całkowita wartość pomocy państwowej wyniesie 212 mld zł.

Została ona podzielona na pięć filarów.

W filarze obrony pracowników przed utratą miejsc pracy państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. do wynagrodzenia średniego w gospodarce narodowej. Resztę dopłaci pracodawca. 

W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło rząd planuje wprowadzić bufor, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń.

Kolejny filar dotyczy pomocy dla przedsiębiorców - kredyty ratunkowe do 5 tys. zł czy wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

- W pakiecie są rozwiązania antylichwiarskie, walka z cenami, które są wyższe niż jeszcze niedawno; to jest żerowanie na pandemii - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier przekazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

7,5 mld zł zostanie przekazane na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenia w sprzęt.

W pakiecie między innymi gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy złotych, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym

Mateusz Morawiecki

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział we wtorek, że na pomoc dla przedsiębiorców, w tym utrzymanie płynności finansowej firm, które stracą w związku z epidemią koronawirusa, planowane jest uruchomienie "wielomiliardowych środków".

Zobacz także

Pierwotnie Rada Gabinetowa miała się odbyć się we wtorek. Jednak po informacji, że minister środowiska Michał Woś jest zakażony koronawirusem, prezydent we wtorek rano poinformował, że zostanie odwołana ze względów bezpieczeństwa.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd koronawirusa w Polsce u 246 osób, z których pięć zmarło. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP