Zamknij

Polski przemysł z najgorszą oceną od sześciu lat

Piotr Drabik
02.01.2019 16:54
Wskaźnik PMI dla Polski. Przemysł z najgorszą oceną od sześciu lat
fot. SvedOliver/Shutterstock (ilustracyjne)

Według firmy Markit znów spadł dla polskiego przemysłu wskaźnik PMI, pokazujący koniunkturę w danej dziedzinie gospodarki. Wynik 47,6 punktów jest najniższym od sześciu lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index, wskaźnik aktywnosci finansowej) dla Polski w grudniu wyniósł 47,6 pkt. w porównaniu z 49,5 pkt. w listopadzie i wobec prognozy 49,5 pkt. - podała firma Markit.

Jak podaje firma Markit najnowszy wynik Polski był najniższym od kwietnia 2013 roku.

Zobacz także

"Według najnowszych danych polski sektor przemysłowy zakończył 2018 rok ze słabym wynikiem. Główny wskaźnik PMI zasygnalizował najsilniejsze pogorszenie warunków od kwietnia 2013 roku" - podkreślił Markit w najnowszym raporcie.

"Ponadto wielkość produkcji i liczba nowych zamówień uległy zmniejszeniu w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku. Liczba nowych zamówień eksportowych i zaległości produkcyjne spadły piąty miesiąc z rzędu, a poziom zatrudnienia nie uległ znacznej zmianie od listopada. Grudniowe wyniki badań wykazały również najsłabszy wzrost kosztów produkcji od prawie półtora roku" - napisano w komentarzu do badań.

Zobacz także

"Mimo, że w ostatnim miesiącu 2018 prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji uległy poprawie, dane dotyczące liczby nowych zamówień oraz zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend spadkowy zostanie utrzymany" - dodał Markit.

W ocenie analityków mBanku wynik PMI dla Polski pokazał, że "od polskiej gospodarki w grudniu odpadło dno". "Spina się to z pogorszeniem nastrojów konsumentów, które widzieliśmy w danych GUS i CBOS" - napisał na Twitterze mBank Research.

RadioZET.pl/PAP/PTD